Vatikán. Podle odhadů se ve světě nejméně jeden dospívající ze čtyř (ve věku 11 až 18 let) stává obětí šikany nebo kyberšikany. Pouze v Itálii, která jako první evropská země tento jev ošetřila v zákonodárství, ročně přibývá 1200 nových případů, v osmdesáti procentech spojených s internetem. Každý rok dochází k hospitalizaci nejméně dvou set nezletilých, ze kterých se polovina pokouší o sebevraždu, přičemž nejmladší oběti bylo pouhých devět let.
Problém z větší části spočívá v nedostatku naslouchání ze strany učitelů i rodičů, upozornil při nedávné synodě o mládeži papež František, který podpořil vznik církevní mezinárodní observatoře, zaměřené na zdokumentování, prevenci a potírání šikany a kyberšikany. Projektu, který byl ve čtvrtek večer prezentován v sídle Vatikánského rozhlasu, se ujme papežská nadace Scholas Occurrentes. Prvním krokem bude terénní průzkum, jehož výsledky bude v únoru příštího roku analyzovat odborníci i mladí lidé na mezinárodním setkání poblíž Říma.
Papež František na šikanu a zejména kyberšikanu spojenou se sextingem vícekrát upozornil ve svých promluvách. Před dvěma lety přijal na audienci otce jedné z obětí, čtrnáctileté dívky, která si vzala život po zveřejnění kompromitujícího videa na sociálních sítítch. Sdružení, založené rodiči a přáteli zmíněné dívky, nyní bude spolupracovat s papežskou nadací v duchu posledního poselství této mladé oběti: „Slova bolí víc než rány“.
(jag)