Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

18.10.2018 

O třech stupních chudoby

Vatikán. Papež František se v dnešní ranní homilii zaměřil na trojici způsobů, jak v křesťanském životě prožívat chudobu, a zároveň opětovně připomenul, že také dnes je mnoho křesťanů pronásledováno kvůli evangeliu.
Svatý otec vyšel ze vstupní modlitby dnešního svátku evangelisty Lukáše, v jejímž italském znění se zdůrazňuje, že Pán prostřednictvím tohoto světce zamýšlel světu zjevit „tajemství své přednostní lásky k chudým“ (v českém překladu Misálu: „nezměrné bohatství své milosrdné lásky“). V evangeliu se pak mluví o vyslání dvaasedmdesáti učedníků, kteří si na cestu nemají nosit „měšec, ani mošnu, ani opánky“ (Lk 10,1-9), protože Pán si přeje učedníkovu chudobu, a nikoli přilnutí k penězům. Františkovo kázání se proto soustředilo na tři etapy chudoby v učedníkově životě – počínaje odpoutáním od peněz a bohatství, které je podmínkou pro započetí učednické cesty. Předpokládá se zde chudé srdce, vyzdvihl papež a doporučil střídmé využívání organizačních struktur, které by se v apoštolské práci mohly jevit jako známka bohatství. Bohatý mladík z evangelia, pokračoval František, sice pohnul Ježíšovým srdcem, ovšem nebyl schopen Pána následovat, protože jeho srdce bylo oddáno majetku. „Pokud chceš jít za Pánem, zvol si cestu chudoby, a pokud máš bohatství, protože ti je Pán dal ke službě druhým, odpoutej se od něj srdcem“, zdůraznil papež. Druhou formou chudoby je pronásledování. V dnešním evangeliu Pán učedníky jasně vysílá jako „ovce mezi vlky“. Také dnes je mnoho křesťanů pronásledováno a očerňováno kvůli evangeliu, připomenul římský biskup:

„Včera v synodní aule vyprávěl biskup jedné ze zemí, kde trvá pronásledování křesťanů, o katolickém chlapci, kterého se zmocnila skupina mladých fundamentalistů, nenávidících církev. Zbili ho, potom jím mrštili do nádrže a házeli na něj bláto. Když mu bláto vystoupilo až ke krku, naposledy se ho zeptali: Vzdáváš se Ježíše Krista? Ne, odpověděl ten mladý katolík, a tak ho dobili ranou kamenem do hlavy. Nemluvím tu o prvních stoletích církve – událo se to před pár měsíci a jde o jeden z příkladů. Kolik křesťanů dnes trpí fyzickým pronásledováním: Rouhal se! Na šibenici s ním!“

Papež František poznamenal, že existují rovněž jiné druhy pronásledování:

„Pronásledováním je také očerňování, pomluvy, vůči kterým křesťan mlčí a snáší tuto formu chudoby. Někdy je nutné se bránit, abychom nepůsobili pohoršení...Mám na mysli drobné pronásledování v rámci městské čtvrti anebo farnosti, které vypadá nezávažně, ovšem prověřuje a zkouší naši chudobu. To je druhý způsob, jak prožívat chudobu, kterou od nás Pán vyžaduje. Prvním je odpoutat se od bohatství, druhým pokorně snášet pronásledování. V tom spočívá chudoba.“

Třetí forma chudoby se vyznačuje samotou a opuštěností. Dosvědčuje ji dnešní první čtení z druhého Pavlova listu Timotejovi (2 Tim 4,9-17), v němž, jak papež poznamenal, „velikán Pavel, který se ničeho nebál“, mluví o své osamocenosti před tribunálem: „nikdo se mě nezastal, všichni mě opustili“. Dodává ovšem, že Pán při něm stál a dal mu sílu. Papež proto popsal opuštěnost učedníka, která se nemusí vyhnout ani dospívajícímu člověku. Nejprve se s nadšením vzdá veškerého bohatství, aby šel za Ježíšem, potom s věrností a silou snáší každodenní očerňování, žárlivost, velké i malé pronásledování, aby od něj nakonec Pán požadoval „konečnou samotu“.

„Myslím na největšího muže narozeného ze ženy, jak jej označil sám Ježíš, a sice na Jana Křtitele. Byl to významný kazatel, lidé za ním přicházeli a žádali o křest. Jak dopadl? Osamocený, v žaláři. Uvědomte si, jak tehdy musela vypadat vězeňská cela, když si představíme ty dnešní...Zemřel v zapomnění a opuštěnosti, s hrdlem podříznutým kvůli slabosti jednoho krále, nenávisti jedné cizoložnice a rozmaru jedné mladé dívky. Tak skončil největší muž dějin. Aniž bychom však museli zajít tak daleko, mnohokrát jsou v pečovatelských domech kněží anebo řeholnice, kteří vydali svůj život v hlásání evangelia, a nyní se cítí osaměle, jsou sami s Pánem a nikdo na ně nepamatuje.

Je to forma chudoby, kterou Ježíš předpověděl Petrovi: „Dokud jsi byl mladší, chodils, kam jsi chtěl. Ale až zestárneš, jiný tě povede, kam nechceš“. Třetím krokem chudoby je opuštěnost na konci života. Také Ježíšova cesta končí modlitbou k Otci: „Bože můj, proč jsi mě opustil?“ Modleme se proto za všechny učedníky, kněze, sestry, biskupy, papeže i laiky, aby se dokázali ubírat cestou chudoby, kterou pro nás Pán zamýšlí, prosil Petrův nástupce v závěru dnešního ranního kázání.



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti