Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty v Itálii 

16.9.2018 

Papež k zasvěcený osobám: slavit, doprovázet, svědčit

Palermo. V sobotu odpoledne se papež František během jednodenní pastorační návštěvy na Sicílii, při níž uctil památku tamního kněze, o. Pina Puglisiho, zavražděného mafií před pětadvaceti lety, setkal v palermské katedrále s kněžími, seminaristy, řeholníky a řeholnicemi. Obsáhlou promluvu zaměřil na trojici sloves – slavit, doprovázet, svědčit, která „mohou napomoci plnému odevzdání Bohu a bratrům“. První z nich přímo vyplynulo z předchozí mše svaté, kterou papež slavil na palermském přímořském korzu. „Vezměte a jezte z toho všichni, toto je mé tělo, které se za vás vydává“ – tato ustavující slova, řekl papež, nesmí zůstat na oltáři, nýbrž mají se stát programem každodenního života.

„Vymezují totiž naši kněžskou identitu. Připomínají, že kněz je mužem daru, sebedarování, a to denně, bez oddechu a dovolených. Drazí kněží, kněžství není profese, nýbrž sebedarování, není to řemeslo k dosažení kariéry, nýbrž poslání. A totéž platí pro zasvěcené...Každý den můžeme zpytovat svědomí jenom na základě těchto slov: Vezměte a jezte z toho všichni...Ptejme se: Dával jsem dnes život z lásky k Pánu, dal jsem se „pojídat“ bratry? Don Pino žil takto a závěr jeho života byl jen logickým důsledkem denně slavené mše.“

Kromě sebedarování je kněz také mužem odpuštění, pokračoval František, a to nejenom ve svátosti smíření, nýbrž všude. Pokud rozséváme pomluvy, působíme rozkol a očerňujeme, popíráme svou identitu zasvěcených služebníků.

Pomysleme na mnohé kněze a řeholní komunity, kteří se nenávidí, jako by byli nepřátelé, kvůli závisti, soutěživosti, kariéře...To není křesťanské! Jeden biskup si jednou posteskl: Některá řeholní společenství a kněze bych nejradši znovu pokřtil, protože se chovají jako pohani! Pán žádá, abychom byli schopni ze srdce odpustit, milovat přátele i nepřátele, modlit se za ty, kdo nám ubližují. To není cosi přežitého, nýbrž síla našeho kněžství a zasvěceného života: jako Ježíš se modlit za ty, kteří působí zlo.“

Kněžím papež František doporučil milosrdenství ve svátosti smíření, která se nemá měnit v „návštěvu u psychiatra anebo detektivní vyšetřování“:

„Jeden velice přísný a řekl bych až konzervativní kardinál (protože dnes se říká – ten je konzervativní, ten zase otevřený), mi jednou pověděl: Když někdo přijde za Otcem, protože já ve zpovědnici sedím jménem Ježíše a Věčného Otce, a prosí mne: Odpusť mi, odpusť mi, udělal jsem to či ono, a já vím, že bych mu podle pravidel neměl odpustit, říkám si: Jaký otec ale neodpustí synu, který ho o to prosí v slzách a zoufalství? Pak, až mu bude odpuštěno, je třeba poradit mu, co by měl udělat, anebo se zamyslet, co pro něj udělám já.“

V souvislosti se slavením liturgie se papež zmínil také o lidové zbožnosti, na Sicílii značně rozšířené. Vyzval tamní kněze a biskupy, aby zabránili manipulací lidovou zbožností ze strany mafiánských struktur, aby se tak z láskyplné adorace nestala pohonem zkažené okázalosti:

„Viděli jsme to v novinách – když se Madonna nesená v procesí zastaví a pokloní před domem místního mafiánského bossa, to absolutně není dobré! Dbejte na lidovou zbožnost, účastněte se jí, protože, jak mi řekl jeden italský biskup, je to „imunitní systém“ církve. Když církev příliš podléhá idelogii,  gnozi a pelagianismu, lidová zbožnost ji napravuje a chrání.“

S ohledem na druhé zmíněné sloveso – doprovázet – papež František varoval před odtělesněnou spiritualitou, která si nedokáže ušpinit ruce konkrétními problémy lidí.

Podle mého soudu něčím zavání ona spiritualita, v níž máš stále oči v sloup, ať už zavřené či otevřené. To není katolické! Vycházejme lidem vstříc s prostotou těch, kteří milují s Ježíšem v srdci, aniž by se oháněli velkolepými projekty a poslední módou. V našem věku už jsme viděli dost náramných pastoračních projektů a kam došly? Nikam! Pastorační plány jsou nezbytné, ovšem jako prostředek; prostředek našeho přiblížení k lidem a hlásání evangelia, ovšem samy o sobě jsou nepotřebné.“

Na doprovázení v církvi se významnou měrou podílejí ženy, podotkl papež. Řeholnice jsou obrazem církve, neboť církev je žena, Kristova snoubenka. Jejich mateřství církvi velice prospívá:

„Jste branou, protože jste matky, a církev je matka. Matka je laskavá, trpělivá...Prosím, nepodceňujte své ženské charisma, charisma zasvěcené ženy. Je důležité, abyste se podílely na pastoraci, abyste zpřítomňovaly tuto tvář církve-matky. (...) A rád bych poděkoval kontemplativním řeholnicím, které skrze modlitbuu a bezvýhradný dar svého života jsou srdcem matky církve – srdcem, které do Kristova těla vhání vše spojující lásku.“

Poslední sloveso – svědčit – by ve skutečnosti mělo být naší první akcí, poznamenal v závěru papež. Lidé totiž očekávají od kněží a zasvěcených osob svědectví – nepohorší je hřích či případné uklouznutí, nýbrž světský duch, který pastýře mění v činovníka.

Proto, drazí bratři a sestry, je třeba vyhostit veškeré formy klerikalismu. Je to jedna z perverzí, které se dnes nejhůře zbavujeme. Nesmí se ve vás zabydlet domýšlivost, arogance či povýšenost. (...) Vydávat svědectví znamená vyvarovat se dvojakosti, onoho pokrytectví, které se váže ke klerikalismu; prchat před dvojím životem v semináři, řeholním životě a kněžství. Nelze žít podle dvojí morálky – podle jedné před Božím lidem, podle druhé doma. Nikoli, svědectví je jediné a Ježíšův svědek náleží stále Jemu. A z lásky k Němu se pouští do každodenní bitvy se svými neřestmi a veškerým odcizujícím zesvětštěním.“

Řekl Svatý otec v sobotu odpoledne zasvěceným osobám v palermské katedrále.

 

 

 

 

 



Další články z podrubriky Cesty v Itálii

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.18 Papež k mladým Sicilanům: Lépe je být donem Quijotem než Sancho Panzou
15.9.18 Papež František uctil památku bl. Pina Puglisiho zavražděného před 25 lety
26.5.18 Papež navštíví Sicílii



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti