Velká Británie/Irsko. Zatímco v Irsku se nedlouho po Světovém setkání rodin s papežem Františkem uzavře největší katolický kostel, z Velké Británie přicházejí kladnější zprávy – Liverpoolem po jedenácti desetiletích projde eucharistické procesí.
Farnost Zvěstování Páně ve Finglasu, což je severozápadní předměstí Dublinu, na sociální síti Facebook oznámila, že v jejím farním kostele bude 7. října odsloužena poslední mše svatá. Moderní kostel, vysvěcený teprve před padesáti lety, je největší katolickou budovou v Irsku a může pojmout 3500 věřících. Vzhledem k tomu, že návštěvnost bohoslužeb v posledních letech silně poklesla a že farnost finančně nezvládá údržbu a vytápění kostela, bylo rozhodnuto o demolici a stavbě nového, podstatně menšího farního kostela, projektovaného pro 350 lidí.
Hojnější účast naopak očekávají organizátoři národního eucharistického kongresu, který v pátek začíná v anglickém Liverpoolu. Britští katolíci naposledy vzdali veřejnou úctu eucharistii v roce 1908, aby dodali identitu a sílu své církvi poté, co jim bylo až do roku 1829 zakázáno volit a být volen, kupovat pozemky a vyznávat svou víru. Tentokrát eucharistické procesí nenaruší protesty jiných křesťanských sdružení, nýbrž naopak představitelé anglikánské, metodistické a baptistické církve budou kráčet v průvodu za Nejsvětější svátostí společně s desítkou tisíc katolických věřících v čele s pomocným biskupem Birminghamu, Robertem Byrnem, který zároveň předsedá organizujícímu sdružení „Adoremus“.
„Naše církev má dnes přesně definované místo ve veřejném prostoru“, vysvětluje mons. Byrne. „Jsme evangelizující církví v hluboce sekularizované společnosti a poselství, které předáváme v otázkách bioetiky, antikoncepce, potratu a homosexuálních svazků, je silně nepohodlné. Abychom zdůraznili kontinuitu s posledním eucharistickým kongresem, kdy bylo Spojené království oficiálně misijním územím, požádali jsme účastníky o zaplacení téhož registračního poplatku.“
Eucharistický kongres začíná v pátek večer konferencí o různých aspektech eucharistie za účasti dvou tisíc učitelů, katechetů, laiků a kněží. V sobotu se účastníci shromáždí na mši svaté v liverpoolské aréně, kterou bude sloužit pomocný biskup z Los Angeles, Robert Barron. A v neděli kongres završí dvoukilometrové eucharistické procesí, které projde rodným městem Beatles. Souběžně bude probíhat setkání mládeže, na kterém se očekává tisíc mladých lidí.
„Bude to příležitost, jak Bohu poděkovat za četná požehnání a potvrdit, že eucharistie je pramenem naší jednoty a to nejcennější, co máme. Stále tatáž a stále nová. Jistě, je stále důvodem ke kontroverzi mezi různými křesťanskými vyznáními, ale skutečnost, že s námi v procesí za Nejsvětější svátostí půjdou různí křesťanští představitelé, je významná“, soudí biskup Byrne a dodává: „Důležité je využívat všech prostředků ke svědectví o evangeliu. Práce liverpoolské církve v mnoha charitních domovech pro zdravotně postižené či staré lidi anebo problematickou mládež vydá za tisíc slov.“
(jag)