Japonsko. Památná místa podzemního křesťanství v Japonsku byla zapsána do fondu světového dědictví UNESCO. Podle rozhodnutí příslušné komise od 30. června figuruje na tomto exkluzívním seznamu 12 historických míst v Nagasaki a v oblasti Amakusa.
Dvanáct nových monumentů UNESCO zahrnuje památná místa spojená s pronásledováním japonských křesťanů v letech 1603 – 1863, v tzv. epoše Edo. Najdeme mezi nimi katedrálu Oura v Nagasaki, nejstarší křesťanský kostel v zemi. Vybudována byla francouzskými misionáři ze Společnosti zahraničních misí v roce 1864 k poctě 26 křesťanských mučedníků. Proslavila se rovněž událostí, kterou papež Pius IX. označil za „zázrak Orientu“. Krátce po posvěcení kostela skupina vesničanů z Urakami požádala jednoho z misionářů, otce Petitjeana, o svolení „pozdravit Marii“. Byli to tzv. „Kakure Kirishitans“, potomci prvních japonských křesťanů žijících v utajení. Následovali je další desítky tisíc tajných křesťanů, kteří přišli do katedrály a vrátili se ke křesťanské praxi. Do seznamu památek UNESCO byl zapsán také hrad Hara, který se stal v roce 1637 dějištěm katolické vzpoury „Shimabara-Amakusa“, po níž vypuklo kruté pronásledování, a vesnice Sakitsu v prefektuře Kumamoto (Amakusa), kde křesťané pokračovali v tajném vyznávání své víry.
Japonští katolíci přijali rozhodnutí s velkou radostí. Nově jmenovaný kardinál Thomas Aquino Manyo Maeda, který je potomkem tzv. tajných křesťanů – pro Japan Times uvedl, že toto mezinárodní uznání napomůže k objevení křesťanství v Japonsku. „Tento zápis s sebou nese cosi hlubokého a významuplného, ukazuje, že pravý mír mezi národy nastává tehdy, když se lidé navzájem ctí.“ Jako projev zadostiučinění přijal zprávu také arcibiskup Nagasaki, Joseph Mitsuaki Takami. „Po 250 let bylo křesťanství v Japonsku pronásledováno. Nyní dochází k uznání jeho dějin a mnoho Japonců se začíná o křesťanství zajímat. Mnozí příjdou navštívit tato místa a pro nás to bude příležitost k jejich evangelizace,“ řekl arcibiskup Nagasaki pro agenturu AsiaNews.
(job)