Itálie. „Přenesení velvyslanectví Spojených států amerických z Tel Avivu do Jeruzaléma nijak nezměnilo postavení církve na Blízkém východě“, ujistil arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, administrátor jeruzalémského latinského patriarchátu, který je v těchto dnech na návštěvě své vlasti. Při konferenci organizované na podporu kustodie Svaté země nicméně italský františkán potvrdil, že „toto rozhodnutí Spojených států hluboce poznamenalo politický život v regionu a zmrazilo veškeré vztahy mezi Izraelci a Palestinci. Scénář navíc komplikuje konfliktní situace na celé blízkovýchodní šachovnici, jak dokládají také střety v pásmu Gazy“.
Arcibiskup Pizzaballa pracuje ve Svaté zemi více než třicet let a podle vlastních slov prožil její výšiny i pády. Postavení izraelského obyvatelstva se z hospodářského hlediska jistě zlepšilo, kdežto palestinská ekonomika je nadále velice křehká a zejména situace v pásmu Gazy naprosto zoufalá. „Dokud zde nenastane řádný a mírový život pro všechny, Svaté země nikdy nepozná klidný rozvoj“, zdůraznil apoštolský administrátor. „Minulé vzorce vyjednávání již nyní neexistují“, poukázal dále, a proto je nutné hledat nové kanály dialogu, což bude ovšem velmi obtížné, protože především zde k dialogu neexistuje jakákoli vůle. „Církvi nepřísluší, aby nabízela politická řešení“, poznamenává mons. Pizzaballa, „avšak měla by hledat nový jazyk, podporující mír. V tomto smyslu“, upozorňuje, „bude důležitá modlitba za mír na Blízském východě v jihoitalském Bari, protože sjednotí různé duše blízkovýchodního křesťanství“.
„Nezapomínejme, že jako pastýři nemáme vypracovávat teorie, nýbrž vystoupit před našimi lidmi s jasnou řečí, pokud možno dodávající naději“, komentuje Pizzaballa. Církev by proto měla pozorně hledět na nepatrné jeruzalémské stádce, neboť symbolická hodnota, přikládaná tomuto městu, nesmí být umenšena na nadvládu jedné či druhé země, nýbrž nese nepostradatelný náboženský význam“.
Mezi témata projednávaná na konferenci patřily rovněž vatikánsko-izraelské vztahy, které, jak doufá apoštolský administrátor jeruzalémského patriarchátu, v dohledné době završí základní smlouva, vzhledem k tomu, že všechny její body již byly prodiskutovány. Mons. Pizzaballa se vyslovil také k ekumenickým vztahům ve Svaté zemi: „Nejsme ještě u liturgického míru, ale také díky novým generacím v křesťanské hierarchii prožíváme velice pozitivní lidské soužití“, řekl.
Při jednom z osobních setkání na italské půdě (v základní škole v Cologne al Serio, Giornale di Treviglio 11.6.2018), arcibiskup Pizzaballa zavzpomínal na své první setkání s papežem Františkem: „Poznal jsem ho v Buenos Aires, když byl ještě kardinál. Kvůli dopravní zácpě jsem dorazil na dohodnutou schůzku na arcibiskupství s velkým zpožděním a zmocnila se mne panika. Nechal jsem auto na dvoře arcibiskupství, ale bylo dost špatně zaparkované. Naštěstí stál u vstupní brány nějaký kněz, asi vrátný, kterého jsem požádal, aby mi vůz přeparkoval, protože mám schůzku s kardinálem. Dovedete si představit mé rozpaky, když mi odpověděl: „Ten kardinál jsem já...“, vyprávěl někdejší kustod Svaté země žákům italské základní školy.
(RaVat)