„Bůh nás miloval jako první. Neustále na nás čeká, aby nás přijal do svého srdce,“ připomíná papež František ve svém dnešním tweetu k svátku Nejsvětějšího srdce Ježíšova.
Úcta k Ježíšovu srdci se váže ke zjevením, kterých se dostalo francouzské řeholnici Markétě Marii Alacoque v burgundském klášteře Paray-le-Monial. Po sedmnáct let, počínaje 27. pronsincem 1673, se jí vracelo vidění Ježíšova srdce na planoucím trůnu, obtočeného trnovou korunou, symbolizující rány způsobené lidskými hříchy. Ježíš požádal sestru Markétu, aby přistupovala ke svatému přijímání každý první pátek v měsíci a aby pátek po slavnosti Corpus Domini byl připomínán jako svátek Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Zastáncem pravosti Markétiných zjevení a šiřitelem úcty k Ježíšovu srdci se stal jezuita, později rovněž svatořečený, Claudio de la Comlombiere. Zjevení sv. Markéty potvrzovala spiritualitu, kterou již v předchozích desetiletích šířil sv. Jan Eudes. Tento francouzský řeholník je autorem mešních textů ke cti Neposkvrněného srdce Mariina (poprvé sloužena v roce 1648) a Nejsvětějšího srdce Ježíšova (1672).
Přestože Tovaryšstvo Ježíšovo, se svou hustou sítí domů a kolejí po celé Evropě, přispělo k rychlému rozšíření tohoto kultu na konci 17. a počátku 18. století, úcta k Ježíšovu srdci není v křesťanské mystice nová. Najdeme ji u německých středověkých mystiček, u Matildy z Magdeburgu, Matildy z Hackebornu, Gertrudy z Helfty nebo u žáka mistra Eckharta, dominikána Heinricha Susy. 18. století poznamenaly spory s jansenisty, kteří považovali úctu k Ježíšovu tělesnému srdci za modloslužebnictví. Kongregace pro posvátné obřady v roce 1765 nicméně potvrdila, že Ježíšovo tělesné srdce je symbolem lásky, což později potvrdil také papež Pius VI., když v bule Auctorem Fidei (z 28. srpna 1794) zdůraznil, že uctíváme srdce nerozlučně spojené s Osobou Slova, tedy s Ježíšovým božstvím. Teprve v roce 1856 papež Pius IX. rozšířil svátek na celou církev a úcta k Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu se projevila v záplavě nových laických i řeholních společenství a nových stavbách k jeho cti, z nichž nejslavnější je Sacre Coeur na pařížském Montmartre.
(job)