Vatikán. Pro církev je zcela zásadní „naslouchat domorodým národům a všem společenstvím, která žijí v Amazonii“. Z tohoto předpokladu vychází přípravný dokument zvláštní biskupské synody pro všeamazonský region, který dnes v tiskovém středisku Svatého stolce představil generální sekretář biskupské synody, kardinál Lorenzo Baldisseri.
„V panamazonské oblasti věnuje církev prioritní pozornost původním národům, které, jak letos v lednu potvrdil papež František v Puertu Maldonadu, nikdy nebyly tolik ohroženy. Na druhém místě se bude klást důraz na téma životního prostředí, ekologie a péče o stvoření, náš společný domov. To vše ve světle církevního učení a života místní církve, která působí v daném regionu.“
předeslal italský kardinál. Přípavný dokument panamazonské synody se člení do tří částí podle metody, která se již osvědčila v přípravě na biskupskou synodu o rodině a kterou vystihuje trojice sloves: vidět, posoudit a jednat. V závěru jako obvykle obsahuje dotazník, se kterým budou pracovat místní církve. Analýza současné situace (v první části dokumentu) zohledňuje územní otázky, sociálně-kulturní různost, identitu domorodých národů, historicko-církevní paměť, požadavek spravedlnosti pro domorodé národy a jejich práva, stejně jako jejich spiritualitu a moudrost. Amazonský region se rozléhá na více než sedmi a půl milionech čtverečních kilometrů a zasahuje do devíti států, které zastupuje sedm biskupských konferencí. Žije zde 34 milionů obyvatel, z toho více než tři miliony tvoří původní domorodci, kteří se člení do 390 etnik, vysvětlil kardinál Baldisseri.
„Přítomnost církve zde byla velice silná a významná již od počátků evangelizace, ačkoli se vyznačovala také stinnými stránkami. V současné době se působení církve zaměřilo na podporu utlačovaných a vyřazovaných národů. V tomto smyslu jsou závažné dokumenty latinskoamerického episkopátu z Medellínu (1968), Puebla (1979), Santa Dominga (1992) a Aparecidy (2007).“
Druhá část přípravného dokumentu všeamazonské synody se zabývá rozlišováním nových cest místní církve a hlásáním evangelia v jeho různých dimenzích – biblicko-teologické, sociální, ekologické, svátostné a církevně-misionářské. Tyto nové cesty, čteme v textu, by měly mít zásadní dopad na církevní úřady, liturgii a teologii v panamazonském regionu. A to počínaje teologií indiánských kmenů, na kterou se v minulém roce soustředilo v dokumentu citované, již čtvrté sympozium o teologii indios, organizované latinskoamerickými episkopáty (2017).
„V posledních desetiletích, také díky význačnému podnětu vzešlému z dokumentu latinskoamerických episkopátů shromáždněných v Aparecidě, si amazonská církev uvědomila nutnost silnější účasti v tomto regionu, aby tak na základě evangelních hodnot mohla reagovat na jeho specifika. Církev si je vědoma nesmírného zeměpisného rozsahu, mnohdy obtížného přístupu, obrovské kulturní rozmanitosti a vlivu národních i mezinárodních zájmů, které v oblasti hledají rychlé ekonomické obohacení. Pokud má církev usilovat o mnohem širší přítomnost a vtělení v regionu, musí si nejprve stanovit hierarchii priorit v Amazonii. Jednou z priorit je upřesnit obsah, metody a postoje inkulturované pastorace, která by byla schopna reagovat na územní problémy. Další prioritou je navrhnout nové úřady a služby pro různé pastorační činitele, které by vyhovovaly úlohám a odpovědnosti jednotlivých komunit.“
V tomto směru, pokračoval kardinál Baldisseri, je nutné stanovit, jaký typ oficiálního církevního úřadu by mohl být udělen ženám, se zřetelem na to, že ženy zaujímají v amazonské církvi ústřední postavení. Jak dodal, je zároveň nezbytné podporovat domorodý klérus, docenit jeho hodnoty i kulturní identitu a kontextualizovat indiánskou teologii. Generální sekretář biskupské synody se při tiskové konferenci vyhnul odpovědi na novinářsky hojně diskutovanou možnost svěcení „osvědčených ženatých mužů“, takzvaných viri probati, kteří by v amazonském regionu nahradili chybějící duchovní. Zdůraznil, že přípravný dokument panamazonské synody hovoří o „nových církevních úřadech“, což je mnohem širší pojem, jehož konkrétní výklad přinese až biskupská synoda v říjnu příštího roku. Ve Vatikánu se jí zúčastní biskupové pastoračně činní v regionu a předsedové sedmi biskupských konferencí, jejichž území zasahuje do Amazonského pralesa. S misionáři, laiky a zástupci domorodých národů se počítá jako s pozorovateli.
(RaVat)