Vatikán. Měsíc po smrti Afieho Evanse představila vatikánská pediatrická nemocnice Chartu práv nevyléčitelně nemocných dětí. Prostřednictvím Evropského parlamentu ji chce rozšířit do celé EU. Jsou děti, které bohužel není možné vyléčit, avšak nejsou děti, kterým by bylo možné odmítnout péči – to je hlavní teze Charty nevyléčitelně nemocného dítěte, vypracované vatikánskou pediatrickou klinikou Bambin Gesù.
K jejímu vzniku přispěl dramatický příběh před měsícem zemřelého Alfieho Evanse a před necelým rokem Charlieho Garda. Hlavním cílem Charty je uzavřít příměří mezi lékaři a rodinou nemocného. Charta poukazuje na nutnost angažovanosti příbuzných na léčbě, přiznává jim možnost výběru lékařských institucí, změny léčby, využívání experimentální terapie a samozřejmě paliativní léčby. Obrací pozornost také na potřebu duchovní a psychologické péče.
Lidskost se měří vztahem k odmítaným
Podle předsedy Papežské akademie pro život je Charta nevyléčitelně nemocného dítěte obzvláště aktuální v naší době, kdy se šíří kultura odmítnutí. Mluví arcibiskup Vincenzo Paglia.
„Myslím, že tyto iniciativy jsou dnes obzvláště důležité, protože ve dvou případech, Charlieho a Alfieho, se současná společnost ocitla v kritickém bodě. Proto je důležité obnovit terapeutické příměří, abychom doprovázeli a nikdy neopouštěli nevyléčitelně nemocné. Potřebujeme postoj vystupující proti kultuře odmítnutí a pamatovat na to, co říká papež František: Chceme-li, aby náš svět byl lidský, musíme vyjít od periferie a odmítnutých.“
Jde o člověka
Prezentace Charty nevyléčitelně nemocného dítěte se účastníl biskup Francesco Cavina, který se osobně angažoval v případu Alfieho Evanse a zorganizoval návštěvu jeho otce ve Vatikánu:
„Tento případ přitáhl pozornost mnoha lidí, včetně nevěřících, kteří pochopili, že tu jde o něco velice důležitého, o člověka. Když se mne Svatý otec zeptal, proč jsem se v téhle věci angažoval, odpověděl jsem: »Pomyslel jsem také na vlastní život, protože dnes je to dítě a zítra to může být každý z nás, a společnost anebo ti, kdo v jejím jménu vykonávají vládu, mohou uzavřít, že náš, můj život nemá již hodnotu a žádný význam.« Chtěl bych dodat, že tato věc se setkala s velkou odezvou. Když chodím po ulici, zastavuje mne mnoho neznámých matek, které děkují za to, co jsme udělali, za intervenci Svatého otce, protože jako matky rozumějí, co je to láska k dítěti.“
Chceme Chartu rozšířit do celé EU
Podle Marielly Enoc, ředitelky nemocnice Bambin Gesù byla formulace Charty nevyléčitelně nemocného dítěte nutná. Poukazují na to nejen případy Charlieho a Alfieho, ale především rychlý rozvoj medicíny v posledních letech. Každá země a dokonce každá nemocnice má k této věci jiný přístup. Lze to vidět například v situaci, kdy se rozhoduje o reanimaci či smrti předčasně narozených dětí:
„Prostřednictvím Evropského parlamentu chceme tuto Chartu rozšířit ve všech členských zemích Evropské unie. Nechceme být v této věci referenčním bodem, nýbrž zdrojem popularizace. Chceme, aby jiné pediatrické nemocnice, sdružení rodičů a nemocných v Evropě a na celém světě vzaly tento dokument v úvahu. Musíme navázat spolupráci. Chtěla jsem tak učinit s nemocnicí, v níž se léčil Alfie, ale zamítli to. Doufám, že se to podaří s jinými pracovišti. Nemocnice Bambin Gesù patří do všech evropských sítí, proto by neměl být problém s navázáním spolupráce také v oblasti reflexe nad terapií,“ říká ředitelka vatikánské pediatrické kliniky, Mariella Enoc.
(job)