Vatikán. Ještě před generální audiencí přijal papež František delegaci thajských buddhistických mnichů z Wat Pho, druhého nejvýznamnějšího chrámu v Bangkoku, kteří mu darovali své posvátné spisy přeložené do současného jazyka. Římský biskup připomenul dlouholeté přátelství, které se sice ubírá nevelkými kroky, avšak v minulosti přineslo významné setkání bl. Pavla VI. se ctihodným Somdejem Phra Wanaratanou, jehož busta je umístěna u vchodu do sídla Papežské rady pro mezináboženský dialog:
„Vřele si přeji, aby buddhisté a katolíci posílili své vztahy, pokračovali ve vzájemném poznávání a úctě vůči příslušným duchovním tradicím a svědčili ve světě o hodnotách spravedlnosti, pokoje a obhajoby lidské důstojnosti“,
řekl papež František thajským mnichům při krátkém setkání v salonku auly Pavla VI. Další ranní audience Svatého otce patřila představitelům dharmových náboženství, tedy nauk a filosofií indického původu. Papežská rada pro mezináboženský dialog pro ně v těchto dnech zorganizovala setkání nazvané „Dharma a Logos, dialog a spolupráce ve složité době“. Účastníci konference pocházejí z řad hinduistů, buddhistů, džinistů a sikhů a většinou se jedná o vysokoškolské profesory, zapojené do osobního dialogu s křesťany či specificky katolíky.
„Dialog a spolupráce jsou klíčová slova v době jako té naší, která kvůli nevídané komplexnosti jevů zaznamenává nárůst napětí a konfliktů a v níž se šíří násilí v malém i velkém měřítku. Je proto důvodem k díkůvzdání, když náboženští představitelé pěstují kulturu setkávání a účinně spolupracují ve službě životu, lidské důstojnosti a obraně stvoření.“
Účastníky konference „Dharma a Logos“ pozdravil rovněž předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog, kard. Jean Louis Tauran, který na ní ze zdravotních důvodů nemohl vystoupit. V písemném poselství vyzývá k překonání předsudků a uzavřenosti, aby tak univerzitní profesoři vychovávali k pochopení bohatého odkazu každého odlišného člověka a pracovali na jednotě lidské rodiny. Nesete nesmírnou odpovědnost za to, abyste své studenty formovali v duchu úcty a otevřenosti, aniž by v druhém člověku spatřovali překážku k uplatňování vlastních přesvědčení a náboženských praktik, upozorňuje kardinál Tauran své partnery v mezináboženském dialogu.
(RaVat)