Vatikán. Papež František adresoval videoposelství účastníkům mezinárodní mariánské vigílie, která v rámci příprav na příští synodální shromáždění probíhala dnes v podvečer v poutní svatyni sv. Gabriela od Panny Marie Bolestné (foto). Tento italský pasionista, který zemřel v roce 1862 ve věku pouhých 24 let, je patronem italské mládeže. Eucharistii pro mladé, shromážděné na tomto působivém poutním místě, rámovaném vrcholky pohoří Gran Sasso, předsedal generální sekretář biskupské synody, kardinál Lorenzo Baldisseri. Modlitba růžence od 17 hodin probíhala v různých jazycích a prostřednictvím videomostu propojila skupiny mládeže v Panamě, Irsku, Rusku a na Taiwanu.
Papež František se ve své promluvě zastavil nejprve u postavy Panny Marie. Jak řekl, její poselství je dnes aktuálnější než kdy dříve. Maria je „ženou našich dnů“, řekl s odkazem na oblíbený obrat dona Tonina Bella.
„Byla mladá - snad právě vstoupila do období dospívání – když se k ní Anděl obrátil se slovem, které přeházelo její malé plány a učinilo ji součástí velkého Boží plánu v Ježíši Kristu. A zůstala mladou také později, když se - navzdory běhu let - s mladickým nadšením stala učednicí Syna a následovala ho až pod kříž, s odvahou, jaká je vlastní pouze mladým. Zůstává navždy mladá, také nyní, když o ní rozjímáme jako o Nanebevzaté, protože svatost zachovává člověka věčně mladým, je pravým »elixírem mládí«, kterého máme velice zapotřebí. Právě toto obnovené mládí nám přineslovo Pánovo vzkříšení.“
Sv. Gabriel od Panny Marie Bolestné, který ztratil matku v útlém věku, dobře rozuměl, že má v nebi dvě matky, jež nad ním bdí – pokračoval papež František. Odtud také jeho velká láska k modlitbě růžence a mariánská zbožnost, kterou chtěl po vstupu do kongregace pasionistů promítnout také do svého jména.
„Svatost je nejkrásnější tváří církve,“ zopakoval římský biskup slova ze své poslední apoštolské exhortace Gaudete et exsultate (č.9). Připomněl také slova sv. Ambrože o tom, že každý lidský věk je zralý pro svatost (De virginitate, 40), a dodal, že to bezpochyby platí také pro mládí.
„Nebojte se tedy být svatí, s pohledem upřeným k Marii, sv. Gabrielovi a všem svatým, kteří vás předešli a ukazují vám cestu!“
Papež pak pozdravil skupiny mladých lidí spojené videomostem s mladými poutníky pod Gran Sasso: panamská mládež, s níž se papež setká příští rok na Světových dnech mládeže, se shromáždila na poutním místě Mariina srdce (Corazón de Maria); mladí Rusové v katedrále Proměnění Páně v Novosibirsku, Irové ve formačním centru Glencomeragh House a tajwanská mládeže v kostele Panny Marie Nanebevzaté. Jak František podotkl, jejich biskupové, kteří jsou právě v Římě na návštěvě ad limina, budou potěšeni, že se jejich mladí dnes modlí společně s Petrovým nástupcem.
„Drazí mladí, spojení v modlitbě na místech tolik vzdálených, vy jste proroctvím míru a smíření pro celé lidstvo. Nepřestanu to nikdy opakovat: nebudujte zdi, nýbrž mosty! Nebudujte zdi, nýbrž mosty! Překleňte oceány, které vás oddělují, svým nadšením odhodláním a láskou, jak to právě vy dokážete. Učte dospělé, jejichž srdce se často zatvrdilo, aby volili cestu dialogu a svornosti, aby zanechali svým synům a vnukům svět, který je krásnější a důstojnější člověka.“
Na závěr se František zastavil u příští synody, která proběhne už v říjnu, a je věnována právě mladým lidem. Povzbudil mládež, aby se nenechala umlčet. Je sice pravda, že kdo mluví, může se mýlit – podotkl papež – stejně tak je však pravda, že chybami se člověk učí. Když vás někdo bude chtít umlčet, připomeňte, že svět potřebuje také mladé lidi, aby omládl – nabádal papež František ve videoposelství adresovaném další předsynodální akci určené mládeži.
(RaVat)