Vatikán. Navzdory tomu, že v Thajsku, asijské zemi s 67 miliony obyvatel, tvoří křesťané pouhé jedno procento populace, katolická církev zde sehrává významnou roli na poli vzdělání a výchovy. Síť jejích tří set padesáti škol navštěvuje více než 150 tisíc studentů, přičemž z devadesáti procent to jsou buddhisté.
Možná také díky tomu jsou vztahy s buddhisty velmi dobré, potvrdil Vatikánskému rozhlasu předseda Thajské biskupské konference, mons. Louis Chamniern Santisukniram. Arcibiskupa diecéze Thare-Nonseng spolu s dalšími devíti thajskými pastýři přijal ve čtvrtek dopoledne papež František v rámci kanonické návštěvy ad limina. Stinnými stránkami dnešní thajské společnosti jsou chudoba, drogy a rozpad rodin, vyjmenovává arcibiskup Santisukniram.
„Je zde silná sekularizace v rodině a společnosti, která se netýká jen Evropy, ale také Asie. Pro thajské mladé lidi a všeobecně pro mladé Asiaty jsou peníze velmi důležité...Kdysi byli zbožní, dnes už to neplatí. Dalším problémem jsou drogy – ve vězeních už není místo, protože denně dochází k novému zatýkání. Masové sdělovací prostředky vyvíjejí silný tlak a mladým lidem nezbývá čas na reflexi. Vliv výchovy není tak podstatný jako dříve. Naše školy navštěvují mnozí buddhisté, a proto je pro nás školství nástrojem evangelizace. Mezi katolickými a buddhistickými studenty nedochází k problematickým situacím, například vánočních svátků se účastní všichni společně, jsme dobří přátelé.“
uvedl thajský arcibiskup pro naše mikrofony.
(RaVat)