Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.4.2018 

Cesta do Saúdské Arábie byla průlomová, říká kardinál Tauran

Vatikán. Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog se vrátil navýsost spokojen z více než týdenního pobytu v Saúdské Arábii. Podle jeho názoru zde nastal průlom, protože Svatý stolec zahájí pravidelný dialog se Světovou muslimskou ligou, sídlící v Rijádu, a to navzdory tomu, že v Saúdské Arábii jsou kříže na veřejnosti zakázány...

„Je nutné vyzdvihnout skutečně mimořádný význam této cesty, vzhledem k tomu, že se jednalo o první návštěvu, kterou předseda vatikánského úřadu vykonal v Saúdské Arábii, tedy v zemi, která je strážcem Mekky a Mediny, dvou nejposvátnějších míst islámu, kam ročně putují miliony muslimů.“

řekl francouzský kardinál Vatikánskému rozhlasu krátce po návratu do Říma.

„Saúdská monarchie a papež František této iniciativě vyslovili plnou podporu a tamní sdělovací prostředky zřetelně poukázaly na jedinečný ráz probíhajících setkání. V pondělí, kdy jsem odlétal, se na úvodních stránkách novin objevilo celkem osm článků k podpisu prohlášení o posílení spolupráce.“

Toto prohlášení předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog podepsal s vedením Světové muslimské ligy v saúdskoarabském hlavním městě:

„Je to dohoda o spolupráci, jakou už máme s Marokem a mnoha jinými zeměmi. Jádrem jsou pravidelné schůzky, při kterých představitelé obou stran každé tři roky jednají o nějakém konkrétním tématu. Předcházejí jim přípravná setkání, čímž se vytváří atmosféra neustálé diskuse a názorové výměny.“

Během jednání s muslimskými představiteli v domovské zemi islámu se kardinál Tauran mohl opakovaně ujistit o tom, nakolik si také zde váží papeže. K Františkovu setkání se saúdskoarabským monarchou Salmánem přitom dosud nedošlo, zatímco jeho předchůdce, krále Abdalláha, přijal v roce 2007 Benedikt XVI. na audienci ve Vatikánu, přičemž také tehdy se jednalo o premiéru.

„Lze říci, že papež František a Svatý stolec všeobecně působí velice věrohodně a že tento hlas svědomí lidstva je vnímán také v jiných kulturních souvislostech. A to je velmi důležité...“

Host z Říma usiloval v Rijádu o jasné vyjadřování podle vůdčí myšlenky: Neexistuje střet civilizací, nýbrž na sebe spíše naráží politováníhodná nevědomost na obou stranách.

„Myslím si, že všechna náboženství jsou dnes vystavena dvěma nebezpečím, a sice terorismu a ignorantství. Často proto opakuji, že budoucnost závisí na vzdělání, neexistuje žádný jiný nástroj. Také v Saúdské Arábii jsme své partnery v rozhovoru naléhavě žádal o to, aby se ve školách o křesťanech mluvilo dobře – a aby se říkala pravda!“

Kurikální kardinál se v Rijádu bez velkých okolků zasazoval také o náboženskou svobodu – skutečnost, že na diplomatické půdě sloužil mši svatou pro tamní katolické zahraniční pracovníky je silný signál, protože nemuslimské bohoslužby jsou v zemi přísně zakázány.

„V Saúdské Arábii – a to je nutné říci – dosud neexistuje svoboda náboženství a kultu. Přitom zaručit svobodný výkon bohoslužby by bylo skutečné minimum, protože například diplomatické právo předpokládá, že na velvyslanectvích mohou být kaple. Křesťané by měli mít podíl na kulturním a společenském dialogu, ale zde se vyskytují obtíže, protože na nemuslimy se nadále pohlíží jako na občany druhé kategorie. V tomto ohledu před námi stojí ještě hodně práce, ale na druhou stranu mne potěšilo, když mi král řekl, že uznává přínos křesťanů a nemuslimů na budování země. To považuji za kladnou známku, protože tito lidé skutečně pracují na rozvoji oné země.“

Kardinál Tauran tím míní přičinlivost zahraničních pracujících, kteří přicházejí zejména z Filipín, ale také ze západních států.¨

Vnímal jsem, že saúdskoarabští představitelé chtěli také navenek ukázat, že v zemi existují nové možnosti k diskusi a ke změně jejího obrazu.“

Jedním z témat Tauranovy cesty byl rovněž terorismu, uzavírá v rozhovoru pro naše mikrofony:

Navštívili jsme také radu či sbor Šura, což je určitý druh parlamentu. V jeho rámci pracuje oddělení, které se pokouší působit proti radikalizaci ve školství, a to pomocí různých aktivit a filmů. To je něco nového. Potkal jsem tam mladé lidi ve věku 18 až 25 let, kteří všichni přišli z významných univerzit v Evropě a Spojených státech a vyráběli protiextremisticky zaměřené filmy. Také v tomto případě si proto myslím, že je nutné se navzájem poznat, abychom pak mohli jeden druhého uznat.“


 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Vatikán vybízí k posílení mezináboženské solidarity za koronakrize
3.8.20 Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství
5.12.19 Papež František s imámem Al-Tajíbem chtějí zorganizovat světový summit o lidském bratrství
19.9.19 Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství
25.5.19 Jmenován nový předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti