Betlém/Panamá. Co spojuje křesťany ve Svaté zemi, dřevo betlémských olivovníků a účastníky budoucích Světových dnů mládeže, které bude hostit v lednu příštího roku (22.-27.1.) středoamerická Panama? V tuto chvíli je to projekt, který naplňuje přání papeže Františka a jehož se ujal švýcarský biskup mons. Pierre Büchner. Petrův nástupce totiž vyslovil přání, aby se mladí lidé v Panamě modlili za mír ve světě. Vzhledem k tomu, že téma příštího mládežnického světového srazu je mariánské (Lk 1,38), jevila se jako nejpříhodnější modlitba růžence, který mladí lidé v Panamě dostanou darem. Vznikla tak operace AVEJMJ, přičemž pozdrav „Ave“ není třeba vysvětlovat, zatímco akronym JMJ (Jornada Mundial de la Juventud) odkazuje nejenom ke Světovým dnům mládeže, nýbrž také k iniciálám Svaté rodiny. Výrobu půldruhého milionu růženců financuje švýcarské sdružení sv. Jana Marii Viannyeye z Lausanne. Biskup Büchner, poradce vatikánské Kongregace pro východní církve, se ale musel rozhodnout, zda růžence levně pořídit v Číně, anebo ve spolupráci s jeruzalémskou Charitou poskytnout práci betlémským křesťanům:
„Volba padla na Betlém. Olivová ratolest je symbolem míru a růžence dnes v Betlémě vyrábějí potřebné rodiny, nezaměstnaní mladí lidé, uprchlíci a rodiny vězňů. Důstojnou práci tak našlo více než sto lidí. Jsou šťastní, že ji mají, a den za dnem pokračují v jedenácti řemeslných dílnách na této velké zakázce. Celkem na ni budou potřebovat 81 milionů růžencových zrnek, půldruhého milionu malých křížků a 750 km elastického lanka, aby se růženec dal nosit jako náramek, jak se to mladým lidem líbí. Na každém růžencovém křížku je laserem vyryto slovo „Betlehem“ na památku jeho původu a na druhé straně zkratka a ročník Světových dní mládeže, tedy JMJ 2019. Betlém je dnes město sužované trvalým napětím, které velmi doufá v pokoj“,
říká biskup Büchner pro naše mikrofony. Jak vysvětluje, růžence ze Svaté země musí být zhotoveny do října tohoto roku, aby se poté v izraelském přístavu Ašod nalodily na plavbu do Panamy, vzdálené dvanáct tisíc kilometrů.
„V Betlémě, ve Svaté zemi, andělé zpívali o pokoji pro lidi, ve kterých má Bůh zalíbení. Podle mého soudu je to tedy nejlepší místo pro realizaci našeho modlitebního projektu za mír spolu s Pannou Marií, Svatým otcem a mladými lidmi po celém světě. Tady v Betlémě se modlíme k Panně Marii, Královně růžence a Královně míru, a to především za mladé lidi, kteří růžence dostanou, aby se také mohli modlit za pokoj ve světě, který tak naléhavě potřebujeme.“
uzavírá švýcarský biskup, jehož projektu požehnal papež František. Na náklady na výrobu betlémských růženců je možné přispět na
webu zmíněného švýcarského sdružení.
(jag)