Santiago de Chile.
„Svůj pokoj vám dávám“ – to je motto právě zahájené papežské návštěvy Chile. Podle mluvčího biskupské komise, která ji organizuje, Chile sice nežije ve válce, ale rovněž v něm nevládne pokoj. Stále zde totiž chybí sociální spravedlnost, bez níž země nedospěje ke smíru, říká
o. Felipe Herrera (foto):
“Jsou zde sociální zranění, zranění nezletilých, kteří byli sexuálně zneužiti, zranění spojená se skandální propastí mezi chudými a bohatými a s nedostatkem příležitostí pro velkou část obyvatelstva – především v oblasti vzdělání. To vše je příčinou velkého hněvu celé společnosti, který se obrací nejenom vůči církvi, nýbrž vůči všem. Potřebujeme tedy pokoj, který je darem. Avšak nejlepší způsob, jak tento dar přijmout, je pracovat na sociální spravedlnosti. Toto poselství nám přináší papež František.“
Co způsobilo tuto zlobu vůči církvi?
“Po diktatuře, během která hrála církev zásadní a velmi pozitivní roli v obhajobě lidských práv – bylo zde hodně mučených a zavražděných kněží – se společnost s nástupem demokracie otevřela světu a považovala za pravou svobodu činit to, co člověk právě chce, bez ohledu na názory ostatních. Měla pocit, že církev překáží její radosti ze života. Ačkoli mnoho kněží pokračovalo v sociální práci, veřejná vystoupení církve se soustřeďovala pouze na sexuální morálku a stavěla se proti světu. Mnohokrát to bylo oprávněné – třeba v odsouzení potratů – ale lidé se oddalovali kvůli tomuto slůvku „proti“. Díky rozvoji technologie, médií a sociálních sítí mají také lidé jiné alternativy, které jim kupříkladu nabízejí více vzdělání. Lidé si tedy volí jiné životní cesty, oddalují se, ale když vypukne zemětřesení, všichni se modlí a vzpomenou si na Boha.“
Vysvětluje místní organizátor papežské cesty a mluvčí zvláštní chilské biskupské komise.
(jag)