Peru.
Amazonská domorodá etnika si nepřejí, aby jim někdo vnucoval svůj životní styl. Chtějí žít v úctě k přírodě a živit se zemědělstvím jako jejich předci, stojí v listě, který papeži Františkovi před návštěvou Peru adresovala sdružení původních obyvatel deštného pralesa (
Rete Muqui e
Iglesias y Minería). Od papeže očekávají, že odsoudí současné plenění životního prostředí v důsledku důlní činnosti a konzumistické ekonomické vzorce. Papež se s amazonskými indiány setká v pátek 19. ledna v peruánském městě Puerto Maldonado, popisuje peruánský biskup německého původu
Reinhold Nann:
“Domorodé obyvatelstvo peruánského pralesa, Selva Perus, si hlavně přeje, aby ho společnost brala vážně. Do dneška vlastně nic neznamenají, je jich málo a skoro nikdo nemluví jejich jazykem. Od církve očekávají, že s nimi bude solidární a lépe je pozná. Papeže Františka si váží – jeden z kmenů po něm v předvečer návštěvy pojmenoval rozsáhlé kmenové území. Kromě toho se před Františkovou návštěvou v pralese koná kongres nejvýznamnějších kmenových vůdců, který je s napětím očekáván, a papež přijede prakticky v závěru tohoto kongresu.“
Kromě papeže do amazonského pralesa přicestuje rovněž generální sekretář biskupské synody, kard. Lorenzo Baldisseri, který zde chce uskutečnit první setkání amazonských biskupů a indiánů v přípravě na všeamazonskou synodu, vysvětluje brazilský kardinál Claudio Hummes, předseda Panamazonské církevní sítě (REPAM):
“Přijedou proto biskupové všech devíti amazonských zemí – Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Zároveň vyvíjíme snahu, aby se dostavil co největší a reprezentativní počet domorodců. Amazonští indiáni od církve požadují silnější přítomnost kněží ve svých komunitách. Tvrdí, že důvěřují katolické církvi a většina jejich křesťanů se hlásí ke katolické víře, ale stěžují si, že fyzická, každodenní přítomnost misionářů se oproti minulosti výrazně snížila. Uznávají, že je katolická církev hájí, podporuje jejich práva, důstojnost, kulturu a právo na půdu, ale žádají více misionářů. S tímto očekáváním a požadavky tedy přijíždějí na setkání s papežem do Puerto Maldonado.“
Uvedl kardinál Claudio Hummes.
(jag)