Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.12.2017 

Proč se Švédové zajímají o svého (prvního) kardinála?

Vatikán. Švédsko má poprvé ve svých dějinách kardinála a pro obyvatele této skandinávské země je to „cosi mimořádného“, prozradil Vatikánskému rozhlasu katolický publicista Kaj Engelhart, který kardinála Anderse Arborelia doprovázel do Říma k převzetí titulárního kostela Santa Maria degli Angeli e dei Martiri poblíž římského hlavního nádraží. S novým kardinálem jmenovaným při konzistoři v červnu tohoto roku (28.7.2017) přímo vzešla nová mediální hvězda – největší švédské sdělovací prostředky jej nyní žádají o hodnocení nejrůznějších témat, což je pro tamní malou katolickou církev absolutní novinka, říká švédský laik, angažovaný v ekumenickém dialogu:

“Kardinálské jmenování biskupa Arborelia je pro nás veliká událost. Znamená to hodně pro nás katolíky, ale také pro evangelickou církev. Vedlo to k novému zájmu o to, co je to vůbec kardinál, jaký má význam, zda ovlivňuje vedení církve, jestli se dokonce může stát papežem? Tyto otázky si teď lidé kladou…“

Švédská katolická církev, která z větší části sestává z přistěhovalců, žije ve vyslovené diaspoře. Běžný Švéd o katolicismu nic neví, a právě proto je udělení kardinálského titulu dobrou příležitostí k navázání rozhovoru. Lidé nicméně vyrozuměli, že se papež František silně orientuje na evangelium, které má být základem církevního života. Spatřují velkou shodu mezi „svým novým“ kardinálem“ a římským biskupem – a obou si velmi váží, vysvětluje Engelhart. Změny v pohledu na švédskou církev zaznamenal také kardinál Anders Arborelius, bosý karmelitán, který ke katolicismu konvertoval v mládí z luterského vyznání.

“Dříve se církev dostala do zpravodajství, jen když se stalo něco negativního. Skutečně mne udivilo, že byl papež ve Švédsku tak dobře přijat, a to všemi lidmi. Když jsem pak byl jmenován kardinálem, vzbudilo to velký zájem. Je patrné, že je to pro národ a celý stát nemalá pocta a také určitá novinka. Katolická církev byla považována za cosi cizího, tak trochu mimo společnost. Teď vidíme, že se církev postupně stává součástí švédské společnosti a kultury. Nelze říci, že by lidé přímo vstupovali do katolické církve, ale možná i to postupem času nastane…“

Švédskou katolickou církev – 150 tisíc lidí z celkového téměř desetimilionového počtu obyvatel – tvoří z poloviny přistěhovalci, kteří se v zemi usadili. Jak se díváte na otázku migrace a co byste poradil společenství států v aktuální debatě?

“Katolickou církev ve Švédsku vybudovali právě uprchlíci a přistěhovalci, pouze díky nim dosáhla svých rozměrů a stále do ní přicházejí noví lidé. Pro švédskou společnost jsou migranti velmi důležití – v některých odvětvích pracují jenom přistěhovalci, bez migrantů by Evropa jen stárla. Otázka integrace je samozřejmě složitá – ale musím říci, že ve Švédsku se většina příchozích adaptovala velmi dobře a jsou důležití jak pro církev, tak pro společnost. Pohled na migraci je tudíž velmi pozitivní, ale přirozeně je zde třeba zavést nějaká pravidla. Evropa si nyní klade otázku, co se tu dá dělat, a Švédsko s Německem zpřísnily přistěhovaleckou politiku, což nás trochu rozesmutnilo. Doufáme ale, že přece společně v Evropě lze tuto migrační otázku vyřešit, ale je nutné hledat společné řešení – a právě to je složité.“

Před několika měsíci jste přišel s návrhem, týkajícím se služby žen v církvi. Doporučil jste papeži Františkovi založení „ženského kolegia“ – paralelně ke kardinálskému kolegiu – které by se stalo papežovým poradním sborem. V čem by takovéto grémium mohlo být v církvi cenné?

“Víme, že ženy mají v církvi své vlastní povolání. Dříve existovaly veliké kongregace s aktivními ženami, které podporovaly univerzity a instituce všeho druhu. Tato řeholní společenství dnes ustupují, hlas žen v církvi tak slábne a mělo by se proto hledat alternativní řešení. Navrhované kolegium – což není pouze můj názor, ale také myšlenka mnoha jiných – by mohlo být možností, jak postavit zkušenosti a dary žen do středu církve. Je věcí papeže, zda něco takového uskuteční, ale osobně se domnívám, že by mohl povolat ženy se zvláštními kompetencemi z celého světa, obdobně jako se již dnes řeholní společenství věnují spíše školství, zdravotní péči nebo evangelizaci. Bylo by to grémium žen, které by něco mohlo učinit v největších nouzových situacích církve a samozřejmě by bylo radou k dispozici Svatému otci. Víme, kolik mohou znamenat jednotlivé ženy – jako Matka Tereza, Chiara Lubichová a mnohé další. Myslím, že pro naši církev je v tuto chvíli důležité naslouchat tématům žen a získat tím přidanou hodnotu.“

Řekl Vatikánskému rozhlasu kard. Arborelius, první nositel purpuru ve švédských dějinách a biskup jediné tamní diecéze, Stockholmu.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Švédsko mění svou tvář – inkulturace selhává
14.7.20 Kardinál Arborelius: Temná noc sv. Jana od Kříže rezonuje s naší zkušeností
28.11.19 Švédská královna Silvia: Před dvaceti lety se sexuální zneužívání nezletilých vůbec neřešilo
18.1.19 Kardinál Arborelius: Vlažní muslimové konvertovali, když se jim dostalo Kristovy lásky
20.12.18 Ekumenická bohoslužba za polárním kruhem



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti