Vatikán.
Reflexe nad encyklikou
Humanae vitae je tématem přednáškového cyklu určeného široké veřejnosti. Pořádá ho Papežská gregoriánská univerzita u příležitosti 50. výročí vyhlášení tohoto dokumentu Pavla VI. o morálních zásadách v předávání lidského života, které připadne na příští rok. Devět veřejných přednášek chce pohlédnout na tuto problematiku v novém světle, v kontextu exhortace papeže Františka
Amoris laetitia. Přednášky mají interdisciplinární charakter. Jak vysvětluje jejich organizátorka profesorka Emilia Palladino, cílem je analyzovat lidské plození stejnou metodou, jako užívá papež v exhortaci o rodině.
„Chceme vycházet z induktivní metody, kterou užívá papeže František v Amoris laetitia. Ta se různí od metody užité v encyklice Humanae vitae, založené spíše na dedukci, vycházející od zásad. Indukce, kterou využívá František a kterou doporučuje manželům v každodenním rodinném životě, nevychází od zásad, nýbrž z reflexe nad skutečností, která chce nejprve rozumět, v jaké jsme situaci, co potřebujeme, a potom podle toho postupovat. Zásady, které jsou v případě první metody normativní, zůstávají normativními i v případě druhé metody, nicméně vždy stojí ve službě manželskému páru a rodiny. Tak jako byla encyklika Humanae vitae odpovědí pro svoji dobu, tak je Amoris laetitia odpovědí pro naši, v níž složitost a různorodost situací, nesnáze s nimiž se rodiny potýkají, včetně tzv. neregulérních situací, nutí - v pozitivním smyslu – ke konfrontaci se skutečností, která není vždy jasná,“ řekla Vatikánskému rozhlasu profesorka Emilia Palladino.
(job)