Vatikán.
“Cítím potřebu upozornit mezinárodní společenství na tiché drama, které vyžaduje úsilí nás všech, aby se dospělo k řešení vedoucímu k ukončení probíhajícího konfliktu. Nezajímat se o problémy lidstva, zejména v takovém kontextu, jaký sužuje Jižní Súdán, by totiž znamenalo zapomenout na lekci, kterou nám evangelium udílí o lásce k trpícímu a potřebnému bližnímu”, píše Svatý otec v předmluvě ke knize komboniánského misionáře o. Daniela Moschettiho, ve které mapuje dlouhé a protrpěné osudy nejmladšího státu světa a jeho cestu k pokoji, spravedlnosti a důstojnosti (
Sud Sudan. Il lungo e sofferto cammino verso pace, giustizia e dignitá; Dissensi 2017). “Misionáři obvykle vyprávějí o svém životě prožitém na periferii a na straně chudých”, dodává Svatý otec. “A nejinak je tomu u tohoto svědectví, které zeširoka a zaníceně líčí úsilí mnoha misionářů a misionářek, pracujících po boku potřebných a zejména lidí, kteří trpí vleklými konflikty, přinášejícími smrt a zkázu”, vyslovuje papež hold této častokrát skryté části církve před nadcházející misijní nedělí.
Otec Daniele Moschetti svou knihu v minulém týdnu předal papež Františkovi, který opětovně zdůraznil, že by si sužovanou zemi přál osobně navštívit.
”Válka v Jižním Súdánu je zcela zapomenutý konflikt. Pojí se k ní humanitární drama, týkající se dvou milionů uprchlíků, čtyř milionů lidí ohrožených hladem a tří milionů vnitřních běženců. Je to skutečně složitá situace, na kterou papež neustále upozorňuje, a to jak v minulých měsících, tak dnes. Doufejme, že Svatý otec brzy do Jižního Súdánu přijede, protože by to mohlo zasáhnout mnohá svědomí a vrhlo by to světlo jak na problematiku Afriky, tak této země. Papež se za Jižní Súdán hodně modlí. Knihu rád přijal a řekl mi, že se do země opravdu chce vydat. Už se o to snaží tři roky a doufá, že se mu to podaří na počáku příštího roku. Snad to vyjde…”
Navzdory vyhlášení kýžené nezávislosti Jižního Súdánu v červenci 2011 a oddělení od arabského a islamizovaného severu v zemi od dva roky později propukla ničivá občanská válka. Boje mezi většinovým etnikem dinka (věrným prezidentovi Salvovi Kiirovi) a kmenem nuerů (stoupencem bývalého prezidenta Riecha Machara) si dosud vyžádaly nejméně 300 tisíc mrtvých. To vše ve státě, který by mohl patřit k nejbohatším na světě…
”Jižní Súdán stejně jako Středoafrická republika, Kongo a jiné africké země oplývá nerostným bohatstvím. Navíc je zde velmi úrodná půda, zavlažovaná Bílým Nilem. Na tuto zemi si ale mnozí dělají zálusk. Všechny jmenované země by mohly být bohaté, mít vlastní politiku, uživit své národy a popřát svým občanům vzdělání. Bohužel to ale není možné, protože patří k nejchudším na světě. Existují nadnárodní koncerny a země, které tyto státy kontrolují a vykonávají příslušné příkazy. Vysoká úroveň korupce spočívá také v tom, že se podplácejí ministři a prezidenti, a to je absurdní.”
Uvedl pro naše mikrofony italský misionář, o. Daniele Moschetti.
(jag)