Vatikán.
“Dovolená je ušlechtilý čas a dobou přidané hodnoty k vlastnímu životu i životům druhých lidí. Nesmí se proto stát záminkou k nezodpovědnému chování a bezohlednému využívání cizích zdrojů”, píše kardinál Peter Turkson v poselství ke Světovému dni cestovního ruchu, které letos poprvé vydává nový vatikánský Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Zmíněný světový den připadá na 27. září a byl vyhlášen roku 1979 na připomínku přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu, jedné z agentury OSN, sídlící v Madridu. Podle ghanského kardinál se církev nemůže vyhýbat pojednání turistického fenoménu, neboť je přesvědčena, že “není nic opravdu lidského, co by nenašlo odezvu v srdcích Kristových učedníků” (
Gaudium et Spes,1). Tím spíše, že na světové rovině tvoří turismus 10% HDP, 7% celosvětového exportu a zajišťuje každé jedenácté pracovní místo. Díky tomu, pokračuje prefekt vatikánského úřadu, se turismus může stát důležitým nástrojem v boji proti chudobě a podnětem k rozvoji, který nicméně nespočívá pouze v ekonomickém růstu, nýbrž ve všestranném lidském rozvoji, zahrnujícím všechny životní dimenze – sociální, ekonomickou, politickou, kulturní a duchovní.
Světový den cestovního ruchu se letos zaměřuje na téma “udržitelného turismu”, který vyžaduje zodpovědnost a respekt vůči životnímu protředí a okolnímu společensko-kulturnímu kontextu. Jak poznamenává kard. Turkson, církev v tomto ohledu raději mluví o “turismu s lidskou tváří”, který se uskutečňuje v projektech “komunitní, solidární či kooperativní turistiky” a ve zhodnocování uměleckého dědictví, které je skutečnou “cestou krásy”. Prefekt Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji pak na několika řádcích shrnuje učení katolické církve o všestranném rozvoji člověka podle evangelia: “Uznáváme Boha za Stvořitele vesmíru a Otce všech lidí, který z nich činí bratry. Stavíme do středu člověka a uznáváme důstojnost každého jedince a jeho vztahování k ostatním. Sdílíme princip společného osudu lidské rodiny a všeobecné určení pozemských statků. Ze všech těchto důvodů člověk nejedná jako majitel, nýbrž jako odpovědný správce”, uzavírá kardinál Turkson.
(jag)