Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

8.7.2017 

Bomby vyráběné v Itálii dopadají na civilisty v Jemenu

Problém továrny RWM na Sardinii

Johana Bronková

Když na začátku prázdnin přijde řeč na Sardinii, slušelo by se mluvit o jejích krásách, azurovém moři a kouzelných plážích. Italské veřejné mínění však v posledních týdnech rozhýbala kauza, která s krásami nemá pranic společného. Na jihu ostrova, u města Iglesias, proslulého v minulosti těžbou vzácných kovů a minerálů, produkuje společnost RWM - italská pobočka Rheinmetall AG mezinárodní korporace se sídlem v německém Düsseldorfu - zbraně, které jsou prokazatelně užívané v jemenské válce. Vše nasvědčuje tomu, že chudý region byl zvolen s vědomím, že nouze donutí místní obyvatele, aby si nekladli etické otázky. Proti tomuto stylu vydírání zorganizovali místní fokolaríni zvláštní výbor, který se úspěšně podílí na zviditelňování této kauzy:

„Skupina vznikla po velké demonstraci 15. května, která probíhala v Iglesias kvůli přítomnosti továrny RWM, kde se vyrábějí bomby prodávané do zemí celého světa. Jsou mezi nimi také bomby série „mk 80“, jejichž fragmenty a nevybuchlé exempláře byly nalezeny na území Jemenu, jak to doložila řada italských periodik, včetně Famiglia Cristiana a Avvenire. Tato země se kvůli dvouleté válce ocitla v jedné z nejvážnějších humanitárních krizí, kterou dále živí prodej zbraní, jak to uznaly dokonce i dvě rezoluce Evropského parlamentu.“

Říká pro Vatikánský rozhlas Arnaldo Scarpa z hnutí fokoláre v Iglesias, který je zároveň mluvčím výboru usilujícího o přestavbu fabriky RWM k civilním účelům.
Továrna stojí několik kilometrů od města Iglesias na pomezí teritoria dalšího města, Domusnovas. Postavena byla v 70. letech a do roku 2001 vyráběla výbušniny k civilnímu použití, například pro těžební průmysl. Před šestnácti lety však byla za významné finanční podpory Ministerstva průmyslu i regionu změněna na vojenskou továrnu.

„Před několika měsící RWM s.p.a. představilo městu Iglesias projekt na rozšíření tohoto podniku, který spočívá ve výstavbě zkušebního prostoru pro zkoušení výbušnin. Souvisí to se zvýšením počtu zakázek, které fabrice zabezpečily v posledních letech velmi pozitivní rozvoj. V roce 2015 získala zakázku ve výši 225 milionů euro na dodání čtyř druhů bomb typu mk 82. Pracuje s ročním obratem okolo 50 milionů euro.“

Vysvětluje pro vatikánský rozhlas aktivista z hnutí fokoláre Arnaldo Scarpa. Při pohledu zblízka problémů přibývá. Společnost RWM zaměstnává asi sto lidí v regionu, kde je mezi mladými šedesátiprocentní nezaměstnanost a na místní obyvatelstvo těžce dopadají důsledky ekonomické krize. Vzdát se továrny, která je ekonomicky na vzestupu, není pro místní nikterak snadné.

„Naše skupina tedy není z hlediska většiny našich spoluobčanů viděna dobře. Považují toto téma za tabu. Přesto lze postřehnout morální problém, spojený s tím, že se na našem území vyrábějí bomby používané nepříliš domokratickými státy jako je Saúdská Arábie, které je následně užívají proti civilistům v Jemenu a mají tak podíl na více než šesti tisících mrtvých za poslední dvě léta. Pokud se nad tím přivírají oči, je to proto, že lidé jsou tu téměř vydíráni. Továrna jim nabízí jedinou možnost, jak domů přinést chleba.“

Samozřejmě není snadné vyprávět ve své rodině, že pracuji na výrobě bomb, a to nejen kvůli přísným předpisům ohledně úniku informací, jaké ve fabrice panují. Našli se i lidé, kteří z důvodu svědomí odmítli přijmout tuto práci, ačkoliv jinou neměli. Navíc v Itálii existuje zákon (č. 185 z roku ´90), který zakazuje produkci, prodej a přepravu zbraní určených k podpoře vojenských konfliktů, vysvětluje Arnaldo Scarpa.

„Vedu tuto bitvu jako občan - a jako věřící člověk - už od roku 2001, kdy došlo ke změně produkce na vojenskou. Nemůžeme předstírat, že o nic nejde. Přirovnáváme se k německému obyvatelstvu, které v době nacismu žilo v blízkosti koncentračních táborů. Informovali jsme se a máme v ruce dokumentaci o tom, že tato produkce překračuje veškeré morální limity. Jde o stoprocentně zahraniční firmu, která na naše území přichází produkovat bomby určené k zabíjení civilistů. Vysvětlujeme si to tím, že jsme chudá, marginální oblast, kde lidé přistoupí na všechno, jen aby mohli pracovat.“

Skupina vedená sardskými fokolaríny ve spolupráci s dalšími asociacemi oslovila italský parlament s žádostí, aby byl vznesen na této úrovni návrh na zastavení dodávek zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům. Jejich inciativu podpořil také papež František, když 3. června prostřednictvím substituta státního sekretariátu, mons. Becciu, vyjádřil potěšení nad tím, že usilují o zajištění důstojné práce, která by byla alternativou k produkci zbraní na tomto území poznamenaném nezaměstnaností.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Kostel je místem svobody a naděje
19.9.20 Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha
5.8.20 Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství
24.7.20 Matka Lucia, Mutter der Toten
15.7.20 Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít děti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti