Vatikán.
Papež František sloužil dnes dopoledne mši svatou pro dělníky vatikánského průmyslového centra. Patří mezi ně zaměstnanci centrální teplárny, instalatéři, skladníci a další dělnické profese, bez nichž se Vatikánský stát nemůže obejít. Bohoslužby v průmyslové hale s provizorně ad hoc připraveným oltářem se zúčastnila asi stovka lidí. S papežem koncelebroval P. Bruno Silvestrini OSA, farář od sv. Anny ve Vatikánu, a ředitel technických služeb governatorátu, P. Rafael Garcia de la Serrana Villalobos.
V úvodu Svatý otec připomněl jednoho z bývalých zaměstnanců, který včera odešel na věčnost, (Luigi Mariotti) a pak se obrátil k výkladu dnešního evagelia o povolání apoštola Matouše.
“Ježíš spatřil muže jménem Matouš, jak sedí v celnici. Byl to celník. Patřil k lidem, o nichž si mysleli jen to nejhorší, protože vybírali daně, peníze předávali Římanům a část z nich si nechávali do vlastní kapsy. Prodávali svobodu své vlasti, a proto je nenáviděli. Považovali je za zrádce vlasti. A Ježíš ho povolal. Uviděl ho a povolal. Následuj mě, řekl mu. Zvolil si apoštola mezi těmito nejhoršími lidmi. Matouš pak byl pozván na oběd a radoval se.”
Papež František pak připomněl Caravaggiův obraz Povolání sv. Matouše ve francouzském kostele sv. Ludvíka v Římě. “Rád jsem se na něj chodil dívat, dneska už nemůžu” vzpomínal papež na své dřívější římské pobyty, při nichž se ubytovával na via della Scrofa.
“Obraz ukazuje Matouše, svírajícího své peníze, a Ježíše, který na něho ukazuje. Ježíš vybírá právě jeho, člověka lnoucího k penězům. Zve na oběd celou tuto kliku zrádců vlasti, celníků! Když to uviděli farizeové, kteří se považovali za spravedlivé, všechny je odsoudili a říkali: “Jak to, že je váš mistr v této společnosti?”. A Ježíš říká: “Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky.”
To mne velice utěšuje, protože mne vždy napadne, že Ježíš přišel pro mne. Všichni jsme totiž hříšníci. Všichni jsme v tomto směru absolventi. Každý z nás ví, kde je jeho hřích nejsilnější, kde je jeho slabost. Především však musíme uznat, že nikdo z nás nemůže říci: “Já nejsem hříšník”. Farizeové to ovšem říkali a Ježíš je za to odsuzuje. Byli pyšní, marniví, považovali se za nadřazené ostatním. Ve skutečnosti jsme však všichni hříšníci. To je náš titul a zároveň také možnost přitáhnout Ježíše k sobě. Ježíš totiž přichází za námi, přichází za mnou, protože jsem hříšník,”
kázal papež František ve vatikánském průmyslovém centru.
Ježíš to dále vysvětluje, když říká: “lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní. Jděte a naučte se, co znamená: Milosrdenství chci a ne oběť. Nepřišel jsem totiž povolat spravedlivé, ale hříšníky” (Mt 9, 12-13). Díky tomu můžeme všichni říci: Ježíš přišel pro mne, pro každého z nás, pokračoval Svatý otec.
“V tom je naše útěcha a naše důvěra. On vždycky odpouští a uzdravuje duši. Vždycky! I když jsme slabí a stále znovu upadáme, Ježíš nás opět pozvedá a uzdravuje. V tom je naše útěcha. Ježíš přišel pro mne, aby mi dodával sílu, přinášel štěstí a upokojoval mé svědomí. Neměj strach. I v ošklivých chvílích, když na člověka život doléhá, když tíží to, co jsme udělali a co se nepovedlo, mne Ježíš miluje, protože jsem takový.”
Papež pak připomněl epizodu ze života sv. Jeronýma. Jak řekl, tento velký světec byl prudké povahy a ať se snažil, jak chtěl, o mírnost, vždy se bouřlivý charakter nějak projevil. Proto se snažil obětovat Pánu mnoho věcí a mnoho práce. Jednou však v modlitbě uslyšel: “Ještě jsi mi nedal všechno”. A když se ptal, co chybí, uslyšel: “Dej mi své hříchy”.
“Dnes, na první pátek v měsíci, mysleme na Ježíšovo srdce, aby nám pomohlo pochopit tuto krásnou věc, milosrdné srdce, které nám říká: “Dej mi své slabosti a své hříchy!” Ježíš odpouští všechno a odpouští vždycky. Kéž právě v tom je naše radost,” zakončil papež František svou dnešní homilii pro zaměstnance vatikánského průmyslového centra. Po mši svaté papež posnídal s účastníky bohoslužby v prostorách truhlárny.
(job)