Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

5.7.2017 

Osamělá smrt v opulentním světě

Jana Gruberová

Kodokuši znamená v japonštině doslova „osamělá smrt“, avšak tento pojem v sobě obsahuje hlubokou proměnu dnešního Japonska, kde osamělost a zpřetrhání rodinných vztahů dokládají stále výraznější roztříštěnost společnosti, píše pro vatikánský deník L´ Osservatore Romano (22.3.2017) jeho tokijský dopisovatel, Cristian Martini Grimaldi. Výraz kodokuši se vztahuje na staré lidi, kteří umírají bez povšimnutí okolí a jejichž bezduchá těla jsou častokrát objevena až po mnoha týdnech, ne-li měsících. Počet takovýchto případů je v Japonsku ohromující – zhruba třicet tisíc ročně, ačkoli tento údaj zahrnuje také tisíce sebevražd, zaviněných velmi často právě osamělostí.

Podle jedné studie mají oběti kodokuši dvojí vlastnost – rizikovější skupinou jsou zde muži a pak zde velkou roli hraje alkoholismus. Závislost na alkoholu staré lidi vystavuje ještě větší zranitelnosti – bez práce a rodiny ztrácí chuť do života a tíhnou k izolaci od okolní komunity. Staří lidé bez přátelských a rodinných vazeb se často uchylují do malých a odlehlých domků, kde unikají pozornosti okolí, dokud někdo náhodou nezaznamená zápach rozkládajícího se těla. Dochází k tomu zejména v zemědělských oblastech, kde úmrtí vyjde najevo pouze tehdy, když nebožtík nedostává svým finančním závazkům. Tato skutečnost většinou vzbudí něčí zájem, avšak nikoli diktovaný soucitem.

Příznačný je v tomto smyslu příběh sedmdesátiletého muže, který vloni osaměle zemřel v bytě na předměstí Osaky. Jeho mrtvé tělo se týdny postupně rozkládalo, aniž by to kdokoli postřehnul. Onen starý člověk neměl přátele, práci, ani manželku, měl však syna, s kterým už roky nemluvil. Dlouhé tři měsíce mu nikdo nezatelefonoval, nikdo o něm nevěděl a nikomu na něm nezáleželo. Dlouhých sto dvacet dní jeho tělo hnilo vedle sáčků s instantními pokrmy a švábů. Nebožtíkova banka přestala platit nájem, jakmile na účtu došly peníze, a tak jeho mrtvé tělo jako první objevil majitel nemovitosti. (…)

Kodokuši je vnitřně provázáno s hlubokými sociálními změnami, které Japonsko zažívá. Země stárne, průměrný věk obyvatelstva není příliš vzdálen důchodovému a mnohé lékárny prodají více plen pro seniory než pro děti. Mladí lidé již před lety opustili venkovský styl života, o čemž svědčí vysoký počet domků, často ve velmi dobrém stavu, doslova opuštěných v malých osadách na periferiích velkoměst. Nové generace nevědí, co si počít s těmito venkovskými „chalupami“, které proti své vůli zdědili a které by v jiných zeměpisných šířkách byly považovány za luxus, vyhrazený elitám. V Japonsku však nezbývá příliš času na zahálku a pokud se lidé rozhodnou k vybrání omezené dovolené, kterou mají k dispozici, raději se zaměří na exotické cíle, jako jsou stále velice populární Havajské ostrovy anebo Tchaj-wan. Žádného Japonce by nenapadlo, že by poté, co si odpracoval svých řádných 100 hodin týdně, strávil byť jediný víkend v domě obklopeném ničím. A navíc s představou, že bude muset nutně zajistit úklid a péči o prostory, které už měsíce nikdo neobýval.

Japonsko má v současné době nejenom nejvyšší procento starých lidí v porovnání se zbytkem světa, nýbrž také velmi málo zařízení, která jim může dát k dispozici. Na lůžko v pečovatelských domech čeká nejméně 420 tisíc japonských seniorů. Rostoučí počet případů osamělých úmrtí a sebevražd podnítil japonské úřady k tomu, aby v rámci malých komunit zahájily pomocné programy – kupříkladu domácí návštěvy starých lidí, kteří žijí sami. Jiným opatřením je organizace společenských událostí, které mají seniory vytáhnout z jejich bytů, roznáška zpravodajských listů, monitoring jejich zdravotního stavu a schopnosti vyřídit si každodenní náležitosti – například vyhazování odpadků. Situace je natolik dramatická, že v některých lokalitách místní správa využívá dobrou vůli poštovního personálu, který vykonává pravidelné pochůzky po domácnostech osaměle žijících starých lidí a zvyšuje tak jejich příležitost k lidskému kontaktu, který zoufale potřebují, píše deník Svatého stolce, L´Osservatore Romano.



Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.8.20 Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki
26.10.19 Co vypovídá Vatikánská knihovna o pronásledování křesťanů v Japonsku?
12.10.19 Papež jmenoval svého legáta na intronizaci nového japonského císaře
19.7.19 Papež František v listopadu navštíví Japonsko – potvrzují tamní biskupové
30.4.19 Italský misionář: Japonci jsou lidé rituální, krása liturgie je pro ně zásadní



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti