Sýrie.
Do Aleppa (foto) se postupně vrací život, avšak pouze za velikých obtíží a nelidských podmínek, popisuje pro Vatikánský rozhlas situaci v syrské metropoli františkán
o. Ibrahim Alsabagh:
„Od prosincového podepsání dohody mezi řádnou armádou a ozbrojenými skupinami (22.12.2016) se nám daří trochu lépe – v tom smyslu, že ustalo ostřelování domovů, kostelů, nemocnic a škol, ale při pohledu kolem sebe vidíme zničené město a neutěšené životní podmínky. Tři a půl roku žijeme bez proudu. Voda naposledy přestala fungovat před Velikonocemi a už neteče 70 dní. Nezaměstnanost dosáhla 85 procent a v našem farním společenství mám 95 procent rodin pod úrovní chudoby. Je tedy pravda, že už nám nehrozí nebezpečí od raket, které by nám dopadaly na hlavu, ale životní podmínky jsou nadále nelidské.“
Jsou tu nějaké rodiny – nejenom křesťanské – které by se vracely do svých aleppských domovů?
“Křesťanské rodiny se vracejí a to nás velmi těší – přijíždějí z Venezuely, Arménie, ale také jiných syrských měst, jako Latakie a Tartúsu. Jedna rodina se dokonce vrátila z Německa. Nastala tedy vlna návratů, což je pozitivní. Na druhé straně ale pokračují výjezdy rodinných příslušníků za těmi, kteří už vycestovali. Jeví se to rozporuplně – na jedné straně někteří lidí už pro Aleppo nevidí žádnou naději a odcházejí ze Sýrie, zatímco jiní se právě do Aleppa vracejí.“
Otče Ibrahime, má damašská vláda nějaké plány na rekonstrukci Aleppa?
“Vláda se snaží o zprovoznění průmyslu v Aleppu. Když jsme se ptali na výstavbu domů, kostelů a mešit, bylo nám řečeno, že se na ni prozatím nezaměřují, a totéž platí pro pitnou vodu a elektrický proud. Co se týče duchovní obnovy a smíření, existují mnohé iniciativy na rovině náboženské, ve smyslu sunnitské a šíitské, a v oblasti křesťansko-islámského mezináboženského dialogu. Jako křesťané se snažíme vytvářet mosty, podat ruku a nabídnout smíření, možnost k soužití. Tak se stáváme tvůrci pokoje.“
Uvedl pro Vatikánský rozhlas farář aleppské farnosti sv. Františka, o. Alsabagh.
(jag)