Vatikán.
Zmar a násilí se v poslední době dotkly blízkovýchodních křesťanů natolik, že dokonce i mezinárodní společenství postřehlo jejich mnohasetletou přítomnost v těchto oblastech. Ba co více docenilo ji jako prvek stabilizace, který přeje pokojnému soužití a budování společného dobra v tamních společnostech. Poukázal na to kardinál Leonardo Sandri během setkání s představiteli východních církví, které proběhlo v Papežské arménské koleji. Účastnili se ho zejména kněží, řeholníci a řeholnice studující na univerzitách Věčného města.
Prefekt Kongregace pro východní církve zdůraznil, že celá církev musí stát po boku svých pronásledovaných bratří a sester, přinášet jim konkrétní pomoc a solidaritu. „Máme jistotu, že všechny režimy a království teroru dříve či později pominou, protože věčný je pouze Bůh,“ řekl kardinál Sandri. Jak dodal, nesmíme zapomínat, že právě Blízký východ je kolébkou křesťanství.
Prefekt zmíněné vatikánské kongregace poukázal také na nesmírný význam papežské cesty do Egypta, plánované na konec dubna. „Bude to prorocká cesta – řekl. – V této zemi se skryla před pronásledováním Svatá rodina. Proto je to Svatá země, svatá země v ohromném muslimském státu.“ Zdůraznil ekumenický rozměr cesty, ale také její význam pro dialog s islámským světem. „Papež v Egyptě připomene, že pokojné soužití křesťanů a muslimů je možné,“ řekl kardinál Sandri. Vyjádřil zároveň naději, že jako jsme v mnoha zemích poznamenaných válkou a konflikty svědky ekumenismu krve, tak se v Egyptě v době papežské návštěvy staneme svědky ekumenismu lidství.
(job)