Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.3.2017 

Kdo byl Longinus?

Itálie. „Tento člověk byl opravdu syn Boží“ (Mk 15,39) – tato slova setníka pod křížem, která najdeme s drobnými variantami ve všech evangeliích, stojí na počátku úcty ke sv. Longinovi, bohatě rozvinuté v křesťanské tradici. Kdo to však byl? Římský voják, který probodl Ježíšův bok, z nějž vytryskla krev a voda, nebo římský setník, který se obrátil u paty Kříže, nebo snad voják, který velel stráži u Ježíšova hrobu? Na tyto otázky odpovídá ve své nové knize Gianluca Orsola, profesor latiny z Papežské lateránské univerzity (Longino, il Santo della lancia, Graphe.it 2017). Pro náš rozhlas shrnul:

„Longinus je prolnutím všech těchto tří postav. Během staletí došlo k různým superpozicím. Na počátku je postava od Kříže: kopí – λόνγχη – odtud italské lancia, i „longino“. V aporkyfních evangeliích se hledala jména pro různé postavy, které jsou v kanonických evangeliích anonymní.“

Podle tradice tento Longinus opustil vojsko, vyučil se ve víře Apoštolů a odešel hlásat evangelium do Cesareje v Kapadocii, kde skončil život mučednickou smrtí, vypráví dále prof. Orsola:

„Longinus zpečetil život mučednictvím. Před konstantinovským mírem bylo martyrium něco jako ověnčení: vyvrcholení ctnosti, hrdinou ctnosti byl mučedník. Byl jako héroi srovnávám s tím, kdo vítězil při hrách v cirku, byl příkladem pro ty, kdo chtěli dospět do věčné blaženosti. Prvním mučedníkem je Ježíš. Longinus, pokud bereme v potaz časovou perspektivu, je velice blízko Ježíšovu martyriu.“

Longina a jeho kopí zvěčnila celá řada umělců. Patrně nejznámější je Berniniho socha v nice jednoho z pilířů svatopetrské kupole. Od jeho jména se nicméně odvíjí také jméno italského Lanciana, odvozeného ze staršího „Anxanum“, v souvislosti se zázračným Longinovým kopím. „Svaté kopí“ patřilo také mezi insignie Svaté říše římské. Jeho špice je dosud uchovávána ve Vídni, další relikvie byla uložena v Paříži, ale ztratila se v době francouzské revoluce.

„Víme o různých částech kopí, protože bylo rozděleno na malé kousky, proto se celá řada míst chlubí tím, že je vlastní. Zajímavé nicméně je, že kopí je zbraní se špicí, a talismany se špicí byly tradičně považovány za mocnější. A navíc v tomto případě jde o relikvii, která se dotýkala Krista...“

Martyr znamená svědek – a v případě Longina můžeme mluvit o dvojím svědectví, totiž ještě dříve než položil život za víru, vydal svědectví u paty kříže:

„Longinus zůstává příkladem: ve chvíli ukřižování prohlašuje, že Ježíš je Kristus. Podle jedné z tradic se obrátil u paty Kříže, podle jiné středověké tradice dokonce znovu nabyl zraku, když na něj dopadla kapka krve, která vytryskla s Kristova boku. Je tedy svědkem, který stále hlásá, že Ježíš je Kristus.“

Hovořil prof. Gianluca Orsola, autor knihy věnované postavě sv. Longina a učitel latiny na Papežské lateránské univerzitě.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti