Vatikán.
Papež František dnes přijal delegaci židovských představitelů, v čele s argentinským rabínem Abrahamem Skorkou, kteří mu věnovali nové vzácně vypravené vydání Tóry. Na bohatě ilustrované a pečlivě literárně zpracované edici se podílela řada osobností různých národností a náboženských vyznání, podotkl římský biskup a poděkoval svým hostům za nápad shromáždit se kolem Mojžíšova zákona, který je darem Pána, Jeho zjevením a Slovem.
“Tóra, kterou sv. Jan Pavel II. nazval „živým učením živého Boha“ (Promluva k účastníkům oslav 25. výročí vydání deklarace Nostra aetate, 6.12.1990), překypuje otcovskou a niternou láskou Boha, láskou učiněnou ze slov a konkrétních gest, láskou, ze které se stává smlouva. A právě tento pojem – smlouva – oplývá ozvěnami, které sdílíme. Bůh je největší a nejvěrnější spojenec. Povolal Abrahama, aby jím počínaje utvořil národ, který by se stal požehnáním pro všechny národy země. A sní o světě, ve kterém by všichni muži a ženy byli Jeho spojenci, a proto žili v souladu mezi sebou a se stvořením.“
Vprostřed záplavy lidských slov, vyvolávajících rozdělení a soutěživost, nám Boží slovo, hovořící o smlouvě, otevírá cestu, kterou se společně můžeme ubírat, pokračoval Svatý otec.
“Bratrský a institucionální dialog mezi Židy a křesťany se prostřednictvím neustálé výměny a spolupráce upevnil a nabyl účinnosti. (…) Jeho výrazem nejsou pouze slova, nýbrž zároveň gesta, jak dokládá úvod k této nové edici Tóry, zdůrazňující dialog, širokou kulturní vizi za postojů vzájemné úcty a pokoje. To vše je v souladu s duchovním poselstvím Tóry. (…) Každé nové
vydání Písma svatého je totiž duchovním statkem, který nekonečně přesahuje jeho materiální hodnotu.“
řekl dnes papež František židovské delegaci. Dodejme, že dalším konkrétním krokem židovsko-křesťanského dialogu bude společná výstava Vatikánských muzeí a římského Židovského muzea, nazvaná „Menora – kult, historie a mýtus“. Obě instituce ji budou hostit ve svých výstavních prostorách od května do července tohoto roku (15.5.-23.7.2017) a představí více než 130 exponátů, včetně mezinárodních muzejních zápůjček, dokumentujících symboliku sedmiramenného svícnu.
(jag)