Vatikán/Alžírsko.
Jmenování nového arcibiskupa Alžíru oznámil papež František na Štědrý den, a proto mu sdělovací prostředky nevěnovaly příliš pozornosti. Mons. Paul Desfarges (foto) je francouzský jezuita, který v Alžírsku žije už čtyři desetiletí. Byl generálním vikářem a později biskupem diecéze Constantine, na jejíž univerzitě v sedmdesátých letech začínal jako profesor psychologie, přednášené v arabštině. V minulém roce byl jmenován apoštolským administrátorem Alžíru, poté, co tamního arcibiskupa, mons. Ghaleba Abdalla Badera, papež vyslal na apoštolskou nunciaturu do Pákistánu. Vatikánský rozhlas zajímalo, jak mons. Desfarges vnímá jmenování do nového, důležitého úřadu.
“Jako výzvu a zároveň jako milost…V každodenním životě udržuje naše křesťanská menšina velmi dobré vztahy s muslimskou většinou, až se tomu sami divíme. Míním sousedské vztahy, spolupráci, někdy dokonce přátelství. Jsou to vztahy dávného data a vypovídají o sdílení, které můžeme dennodenně prožívat. Jsme svědky takového společného života a věříme, že je možný, protože ho opravdu denně zakoušíme, nemusíme se do něj nijak nutit! Papež nám při naší poslední návštěvě ad limina řekl: Dosvědčujte Kristovu lásku“ – a právě toto je Kristova láska! Apoštolát dobroty, jak by řekl Charles de Foucauld. Radujeme se z toho, že můžeme milovat a sloužit. Pravdou je, že se také zde vyskytují každodenní obtíže, stejně jako je pravdou, že nikoli všichni jsou neustále spokojení, ale to je součástí žití. Existuje však jeden Otec. Sice nás znepokojuje současná nelehká situace, ale nedotýká se našeho běžného života a setkávání lidí. Naším povoláním v Alžírsku je být církví pro všechny, církví, kde se všichni bratrsky setkávají!“
Jaká je místní církev v Alžíru?
“Mohu mluvit o stavu v Constantine, kde je velký počet subsaharských studentů, ale také mnohé komunity zahraničních pracovníků a diplomatů pocházejících z různých zemí. Tamní katolická církev je tudíž skutečně mezinárodní a svou službou se snaží být lidem nablízku – pracuje ve školách, knihovnách, poskytuje péči a formaci, a to velmi dynamicky. Nyní budu mít příležitost, abych se s církví v Alžíru více a lépe seznámil.“
Existuje nějaké slovo papeže Františka, které vás bude doprovázet v novém poslání?
“Papež mluví o periferiích a my na jedné takové žijeme. Je to „místo zlomu“, jak říkával mons. Claverie. Je to prostor našeho života, o kterém nakonec zjišťujeme, že je to běžné místo, kde se uskutečňuje milosrdenství. A my nejsme jeho jedinými aktéry, nýbrž jsme svědky toho, jak nás naši muslimští bratři a sestry povzbuzují ve ctnostech přijímání, darování sebe samých, vůle k setkání a dialogu. Vím, že o vánoční noci přišli mnozí muslimští přátelé do našich farností – nikoli proto, aby nás obrátili, nýbrž aby viděli, jak se křesťané modlí. Také to je možnost, jak se navzájem lépe poznat. Jsme šťastní, že se něco takového děje. Ve světě, kde roste napětí mezi muslimským světem a Západem, mezi muslimy a křesťany, ještě existují místa, kde je možné zažívat něco úplně jiného…“
uzavírá nový arcibiskup Alžíru, francouzský jezuita Paul Desfarges.
(jag)