Vatikán/ Maďarsko.
Na oficiální návštěvu Vatikánu přijel v minulém týdnu Tamás Török, šéf zvláštního úřadu pro pomoc pronásledovaným křesťanům ve světě. Instituci ustanovila maďarská vláda jako podsekretariát podléhající pod Ministerstvo lidských zdrojů. Spolu se sekretářem tohoto ministersta, Bencem Rétvárim, je přijal vatikánský ministr zahraničí, arcibiskup Paul Richards Gallager. Maďarská delegace se pak sešla také s prefektem Kongregace pro východní církve a se sekretářem Papežské rady
Iustitia et Pax, arcibiskupem Tomasim.
Idea ustanovit úřad na obranu křesťanů ve světě povstala po schůzce evropských křesťanských parlamentních poslanců s představiteli blízkovýchodních křesťanů, kterou nedávno hostila Itálie. Konference se zúčastnila maďarská delegace v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Akce, během níž zazněla svědectví náboženských představitelů i věřících laiků z Blízkého východu, Severní Koreje a ze zemí severní a střední Afriky, ukázala dramatické rozměry pronásledování křesťanů v různých částech světa. Maďarská vláda se proto rozhodla upozornit na tento problém zřízením nového úřadu.
Jak upřesňuje Bence Rétvári, sekretář ministerstva lidských zdrojů, není to poprvé, co se Maďarsko v této věci angažuje:
„Už v roce 2011, tedy ještě před migrační krizí, během maďarského předsednictví Rady Evropské unie, bylo pronásledování křesťanů zahrnuto mezi hlavní témata její agendy.“
Křesťané jsou dnes nejpronásledovanější skupinou na světě a zároveň se o nich mluví nejméně, upozornil maďarský politik. Existují daleko méně početné skupiny, o kterých se daleko více mluví: vznikají oficiální prohlášení, ideologické dokumenty o legální diskriminaci a právním znevýhodňování. Tady však nejde o legální diskriminaci, nýbrž o ohrožení života, které je nad každé jiné. A Maďarsko – jakožto země s křesťanskou tradicí, kulturou a náboženstvím - považuje za svou povinnost těmto lidem pomáhat. Jde bez nadsázky o sta miliony lidských životů. Chceme, aby se tímto problémem nezabývaly pouze občanské skupiny a sdružení, ale aby tuto otázku předložil na fóru OSN a Rady Evropy také členský stát – zdůraznili v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas maďarští politici.
Šéf úřadu pro pomoc pronásledovaným křesťanům Tamás Török, uvedl, že o podobné iniciativě se uvažuje také v Polsku:
„Nedávno jsem se zúčastnil v Krakově jedné konference, kde jsem se z neformálních zdrojů dozvěděl, že také Polsko uvažuje nad zřízením podobné instituce. Prozatím k tomu nedošlo. Nicméně odhodlání tímto směrem je zřejmé také na jiných stranách. Doufáme, že naše práce přispěje k ustanovení dalších podobných úřadů, které by byly součástí státní správy, protože v mezinárodním kontextu bude možné pracovat efektivněji a zajistit další spolupráci. Naše (vatikánská) návštěva je toho dokladem.“
Cílem úřadu je pomáhat lidem, kteří jsou skutečnými oběťmi pronásledování, skutečně prchají před ohrožením života a žijí ve válečných oblastech. Pomáhat křesťanským komunitám, aby mohli zůstávat v zemích, kde žijí dva tisíce let, a vyznávat své náboženství, vysvětlili maďarští politici. Maďarský úřad pro pomoc pronásledovaným křesťanům chce také bojovat proti rozsudkům smrti nad těmi, kdo z islámu konvertují ke křesťanství, a dalším postihům namířeným proti křesťanům. „Není možné, aby byl pronásledován ten, kdo má doma Bibli, aby se ničily křesťanské kostely a školy. Maďarsko věří, že v této oblasti nalezne spojence“ – zdůraznili v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas maďarští politici Bence Rétvári a Tamás Török.
(job)