Vatikán.
Tváří v tvář přírodním katastrofám a válkám, kterými je adorován bůžek peněz, tváří v tvář zabitým dětem Bůh pláče - poznamenal papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. „Bůh dnes pláče kvůli lidstvu, které nechápe pokoj, jehož se nám od Něho dostává, pokoj lásky.“
V dnešním evangeliu (13,31-35) Ježíš nazývá Heroda „liškou“, čímž reaguje na oznámení několika farizejů, kteří mu radili, aby odešel, protože Jej chce Herodes zabít. S narážkou na svoji smrt a vzkříšení pak Ježíš mluví o Jeruzalému, který zabíjí proroky, kteří jsou k němu posláni.
„Potom však Ježíš mění tón – komentoval dále papež – a mluví s jemnocitem, s Boží něhou. Uvažuje o svém lidu, o městu Jeruzalém a oplakává jej. V Ježíšově osobě pláče Bůh Otec: »kolikrát jsem chtěl shromáždit tvoje děti, jako shromažďuje kvočna kuřátka pod křídla, ale nechtěli jste« (Lk 13,34).
„Kdosi jednou řekl, že Bůh se stal člověkem, aby mohl plakat, plakat nad tím, čeho se dopustily Jeho děti. Pláč nad Lazarovým hrobem je pláčem přítele, ale tento pláč je pláčem Otce.“
Podobně jako pláč otce nad ztraceným synem, který si vyžádal podíl ze svého dědictví a odešel z domu. Tento otec si nešel postěžovat za svými sousedy, aby jim říkal: »Pohleďte, co se mi stalo, co mi učinil tento nezvedený syn«. Nikoli,“ dodal papež: „Jsem si jist, že odešel plakat do svého pokoje.“
„Proč to říkám? Protože evangelium to neříká, ale říká, že když se syn vracel, již zdálky jej otec uviděl. To znamená, že tento otec neustále vycházel na terasu, aby pozoroval cestu, zda už se jeho syn vrací. Otec, který takto jedná, je ponořen do pláče v očekávání, že se jeho syn vrátí. Toto je pláč Boha Otce. A tímto pláčem Otec ve svém Synu tvoří znovu celé stvoření.“
V téže linii pak Petrův nástupce pokračoval rozjímáním o „Ježíši, který na Kalvárii nesl kříž, a o plačících zbožných ženách, kterým Ježíš řekl, aby neplakaly nad Ním, ale nad svými dětmi. Pláč otce i matky je i dnes pokračujícím pláčem Boha.“
„I dnes tváří v tvář kalamitám a válkám vedeným, aby byl adorován bůžek peněz, tváří v tvář nevinným, kteří jsou zabíjeni bombami odpalovanými těmi, kdo adorují modlu peněz, také dnes Otec pláče a říká: »Jeruzaléme, Jeruzeléme, děti moje, co to děláte?« A říká to ubohým obětem a také obchodníkům se zbraněmi a všem, kdo prodávají lidské životy. Přinese nám užitek, budeme-li přemýšlet o svém Otci, Bohu, který se stal člověkem, aby mohl plakat; a prospěje nám přemýšlet o tom, že náš Bůh Otec pláče i dnes. Pláče nad tímto lidstvem zdráhajícím se chápat pokoj, který nám přináší, pokoj lásky.“
Kázal dnes papež František v kapli Domu sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)