Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.10.2016 

Úřadující i emeritní papež k poctě patriarchy Bartoloměje

Vatikán/USA. „Bartoloměj – apoštol a vizionář“ – takový titul nese svazek, který má vzdát poctu konstantinopolskému ekumenickému patriarchovi v souvislosti s pětadvacátým výročím jeho nástupu na biskupský stolec a který nedávno vyšel ve Spojených státech amerických (Bartholomew: Apostle and Visionary , Hardcover, 2016). Autorem knihy je John Chryssavgis, arcijáhen ekumenického stolce a teologický poradce v ekologických otázkách řecko-pravoslavné arcidiecéze v Americe a konstantinopolského patriarchátu. Knihu uvozuje předmluva papeže Františka a kromě prvního oficiálního životopisu patriarchy Bartoloměje obsahuje zamyšlení Benedikta XVI. a příspěvky několika dalších náboženských a politických představitelů.

Papež František ve svém úvodním slově píše o setkáních s patrirchou Bartolomějem, jež nejenom „posílila jejich duchovní spřízněnost, nýbrž zejména prohloubila sdílené vědomí společné pastorační odpovědnosti, která na obou leží v nynějším dějinném okamžiku a v souvislosti s naléhavými výzvami, kterým dnes musí čelit křesťané i celá lidská rodina“. (…) Dnes nás jako bratry ve víře a naději, která neklame, pojí hluboká touha, aby se východní i západní křesťané mohli cítit součástí jedné a jediné církve, a tak hlásat celému světu, že „se projevila Boží dobrota, která přináší spásu všem lidem“, pokračuje papež. „Ve dvou společných prohlášeních, která jsme podepsali v Jeruzalémě a Fanaru, jsme pevně a rozhodně stvrdili naše sdílené úsilí, vyplývající z evangelia, jehož cílem je budování spravedlivějšího světa, který by více ctil lidskou důstojnost a základní svobody, včetně té nejdůležitější, náboženské. Rovněžtak nás pojí společná snaha o to, aby v lidech a společnosti všeobecně rostlo povědomí o problematice obrany Stvoření“.

„Bartoloměj hluboce duchovně vnímá bolestnou situaci současného lidstva, které je vážně zraňováno nepopsatelným násilím, nespravedlností a diskriminací“, stojí dále v předmluvě papeže Františka. „Oba dva nás hluboce znepokojuje onen vážný hřích proti Bohu, který den za dnem narůstá a jímž je globalizace lhostejnosti vůči znetvoření Božího obrazu, vtištěného do člověka. Jsme přesvědčení, že naším posláním je přičinit se o budování civilizace lásky a solidarity. Jsme si oba vědomi, že krajně úzkostné hlasy našich bratrů a sester nás zavazují, abychom rychleji kráčeli po cestě smíření a společenství mezi katolíky a pravoslavnými tak, aby ony hlasy mohly věrohodně hlásat evangelium pokoje, který přichází od Krista.

Benedikt XVI. ve svém příspěvku vzpomíná na četná setkání s patriarchou Bartolomějem a na jejich přátelství, které vyrůstá z víry v Krista. Vyzdvihuje potom jedno důležité hledisko „při popisu tohoto významného muže Boží církve – a sice jeho lásku ke stvoření a úsilí o to, aby se s ním láskyplně nakládalo v nepatrných i velkých otázkách. Pastýř Ježíšova stádce se nikdy nezaměřuje pouze na okruh vlastních věřících“, zdůrazňuje dále emeritní papež. „Společenství církve je všeobecné v tom smyslu, že do sebe pojímá veškerou realitu, což je zjevné kupříkladu na liturgii, která nejenom připomíná a dokonává spásonosné činy Ježíše Krista, nýbrž je poutí k vykoupení celého stvoření. V orientaci liturgie k východu spatřujeme, že se křesťané společně s Pánem touží ubírat ke spáse stvoření v jeho celistvosti. Kristus, ukřižovaný a vzkříšený Pán, je současně také „sluncem“, které ozařuje svět. Také víra se neustále zaměřuje na celek stvoření. Patriarcha Bartoloměj proto svým úsilím o obranu stvoření uskutečňuje podstatný prvek svého kněžského poslání.“

„Považuji za obzvláště krásné“, dodává Benedikt XVI., „že patriarcha mi zůstal osobně nablízku i poté, co jsem se vzdal úřadu, a že mne dokonce přijel navštívit do mého malého kláštera. Na mnoha místech mého nynějšího bytu lze nalézt předměty, které jsem od něj dostal. Jsou nejenom sympatickým znamením našeho osobního přátelství, nýbrž také ukazateli k jednotě mezi Cařihradem a Římem, nadějnou známkou cesty k jednotě. Jeho Svatost Bartoloměj je skutečně ekumenický patriarcha, a to ve všech smyslech slova. V bratrské solidaritě s papežem Františkem vykonává další důležité kroky na pouti k jednotě. Drahý bratře v Kristu, kéž vám Pán dopřeje ještě mnohá léta požehnané služby pastýře v Boží církvi. Pozdravuji vás svatým políbením (Řím 16,16)“, uzavírá Benedikt XVI. úvahu, kterou přispěl do svazku k poctě konstantinopolského patrirachy Bartoloměje I.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.19 František přijal konstantinopolského patriarchu Bartoloměje
14.9.19 Bartoloměj: „Dar Petrových relikvií je klíčovým krokem směrem k jednotě“
14.6.17 Papež František pogratuloval k svátku patriarchovi Bartoloměji
26.10.15 Hnutí fokoláre udělilo čestný doktorát patriarchovi Bartolomějovi
14.3.14 Konstantinopolský patriacha o papeži Františkovi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti