Vatikán.
Petrův nástupce ustanovil nový úřad římské kurie. Dnes zveřejněným apoštolským listem motu proprio nazvaným
Humanam progressionem papež ustanovil
Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, a jeho prefektem jmenoval kardinála Petera Kodwo Appiah Turksona (foto), dosavadního předsedu Papežské rady
Iustitia et Pax. V novém kuriálním úřadu splynou od 1. ledna 2017 čtyři dosavadní papežské rady. Kromě té jmenované jde také o Papežskou radu
Cor Unum, Papežskou radu pro pastoraci zdravotníků a Papežskou radu pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov. Jedna ze sekcí nového úřadu se bude zabývat uprchlíky a migranty a bude dočasně podřízena přímo papeži.
„Celým svým bytím a jednáním – píše papež František ve zmíněném motu proprio – je církev povolána prosazovat integrální rozvoj člověka ve světle evangelia. Tento rozvoj se uskutečňuje prostřednictvím péče o nesouměřitelná dobra spravedlnosti, pokoje a ochrany stvoření.“ Nový úřad „bude mít zvláštní kompetenci v otázkách týkajících se migrace, potřebných, nemocných a marginalizovaných, obětí ozbrojených konfliktů, přírodních katastrof, vězněných, nezaměstnaných a obětí jakékoli formy otroctví a mučení, i ostatních lidí, jejichž důstojnost je v ohrožení.“ Bude se tedy zaobírat také lidskými právy, zejména těmi, které se týkají práce, rovněž práce nezletilých, obchodování s lidskými životy, trestu smrti a odzbrojení.
Za tímto účelem – píše se ve statutech nového úřadu, která byla rovněž dnes zveřejněna – bude nový úřad nabízet spolupráci místním církvím, bude prosazovat a koordinovat iniciativy katolických institucí a také navazovat vztahy s těmi „sdruženími, institucemi a nevládními organizacemi, které se mimo katolickou církev věnují prosazování spravedlnosti a pokoje.“ Posláním nového úřadu je také prohlubovat sociální učení církve, „šířit a uvádět jej do praxe a přičinit se, aby sociální, ekonomické a politické vztahy byly stále více prostupovány duchem evangelia“.
Nový úřad bude mít komise pro charitu, ekologii a zdravotníky, jimž bude předsedat prefekt tohoto úřadu, který bude mít kompetenci pro vztahy s Caritas Internationalis. Nový úřad bude mít pravomoc Svatého stolce, pokud jde o zřizování mezinárodních charitativních institucí a fondů zřizovaných za stejným účelem a také pokud jde o dozor nad nimi. Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji povede prefekt, jemuž bude pomáhat sekretář a nejméně jeden další podsekretář, kterými mohou být také laici. Papežské motu proprio a příslušná statuta schválená ad experimentum podepsal Svatý otec 17. srpna t.r.
(mig)