Vatikán.
V tiskovém středisku Svatého stolce dnes proběhl brífink o mezinárodní konferenci, kterou v příštích dnech (9.-10.6.) organizuje Papežská rada pro pastoraci ve zdravotnictví. Sjede se na ni 230 odborníků z celého světa, aby jednali o celistvém přístupu k léčbě Hansenovy choroby, tedy malomocenství. V rámci kongresu budou rovněž prezentovány tři konkrétní projekty léčby a sociální integrace v zemích, kde je lepra nejvíce rozšířena. Konference zamýšlí napomoci ke vzájemnému poznání různých sdružení a nadací, které se věnují léčbě tzv. bílé nemoci, a klade si tři konkrétní cíle: snížit počet nakažených, pečovat o nemocné a jejich rodiny, navrátit je do života společnosti.
Ačkoli lze Hansenovu nemoc úspěšně léčit, a to za relativně nízkých nákladů (130 euro), nákaza ročně postihuje 200 tisíc lidí, zejména v nejchudších oblastech světa – Indii a Brazílii. Kromě prevence a léčby chce vatikánské sympozium poukázat na sociální začlenění vyléčených malomocných, které je dosud spojeno s řadou předsudků. Malomocenství se tak stává sociálním stigmatem, vysvětluje sekretář zmíněné papežské rady, mons. Jean-Marie Mupendawatu:
„Lidé, kteří se vyléčili, ale jsou doživotně fyzicky poznamenaní, také dnes bohužel zakoušejí vyloučení ze společnosti. Je jim odpírána práce, sociální život a v případě dětí či mládeže také školní docházka anebo jakákoli jiná možnost vzdělávání.”
Na vatikánské konferenci vystoupí s takovýmto svědectvím dvacet někdejších malomocných. Je mezi nimi také minorita a lékař o. Giorgio Abram. Tento italský misionář prožil třicet let v Ghaně v leprosáriu, které sám založil a vedl.
(jag)