Vatikán.
Křesťan nemůže existovat bez radosti - konstatoval papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež zdůraznil, že i uprostřed životních strastí se křesťan umí svěřit Ježíši a žít s nadějí. A varoval znovu před nadvládou bohatství, které vede ke smutku.
Křesťan žije v radosti a úžasu díky Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Papež František komentoval první list svatého apoštola Petra (1,3-9) a zdůraznil, že ani v soužení, kterým jsme zkoušeni, nám nikdy nebude odňata radost z „toho, co nám prokázal Bůh, který nás v Kristu znovu zrodil a obdařil nadějí“.
„Můžeme tak jít k oné naději – poznamenal – kterou první křesťané znázorňovali jako nebeskou kotvu. Vezměme za provaz a jděme tam, k naději, která dává radost.“
„Křesťan je mužem a ženou radosti, mužem a ženou s radostí v srdci. Neexistuje křesťan bez radosti! Možná řeknete: »Já jsem takových viděl spoustu!« - To nejsou křesťané! Říkají, že jsou, ale nejsou. Něco jim chybí. Průkazem totožnosti křesťana je radost, evangelní radost, radost z toho, že jsme byli vyvoleni, spaseni a znovuzrozeni Ježíšem; radost z naděje, že nás Ježíš očekává. Tato radost se uprostřed křížů a utrpení života vyjadřuje jako pokoj v jistotě, že nás Ježíš provází a je s námi.“
„Křesťan – pokračoval dále papež – této radosti dává růst důvěrou v Boha. Bůh stále pamatuje na svoji smlouvu. A křesťan ví, že Bůh na něho pamatuje, má jej rád, provází jej a očekává. A to je radost.“
Potom papež obrátil pozornost k dnešnímu evangeliu (Mk 10,17-27), které líčí setkání Ježíše s bohatým mládencem. „To byl muž – řekl – který nedokázal otevřít srdce radosti a zvolil si smutek, »protože měl mnoho majetku«.“
„Byl připoután k majetku! Ježíš nám řekl, že nelze sloužit dvěma pánům: buď sloužíš Bohu anebo bohatství. Majetek není sám o sobě špatný, ale sloužit majetku je špatnost. Chudák, »odešel zarmoucen«. Když jsou v našich farnostech, komunitách a v našich institucích lidé, kteří říkají, že jsou křesťané a chtějí být křesťany, ale jsou smutní, pak je něco v nepořádku. A musíme jim pomoci najít Ježíše a zbavit se onoho smutku, aby se mohli radovat z evangelia a měli radost, jež je vlastní dobré zvěsti.“
Potom se papež pozastavil u potřeby úžasu. „Dobrý je úžas ze zjevení Boží lásky a nad hnutím Ducha svatého – řekl. Křesťan je mužem, ženou úžasu. Toto slovo – poznamenal – se vynořuje v závěru dnešního evangelia, když Ježíš vysvětluje apoštolům, že onen mládenec, který byl dobrý, jej nedovedl následovat proto, že byl připoután k majetku. - »Kdo tedy může být spasen?« - ptají se apoštolové. A Pán odpovídá, že u lidí je to nemožné, ale nikoli u Boha. To je úžas radosti z toho, že jsme byli zachráněni před životem, který lpí na majetku a mondénnosti. Zesvětštění nás totiž od Ježíše odděluje! Boží moc a síla Ducha svatého však může všechno,“ – řekl Petrův nástupce.
„Prosme dnes Pána, aby nás zahrnul úžasem z Něho a nad tolikerým duchovním bohatstvím, které nás obdařil. A s tímto úžasem, aby nám dal radost z našeho života i pokoj uprostřed životních těžkostí. Kéž nás chrání před vyhledáváním štěstí ve věcech, které nakonec zarmoutí, hodně naslibují, ale nic nedají. Dobře si pamatujte: křesťan je mužem a ženou radosti, Pánovy radosti; je mužem a ženou úžasu..“
Končil papež František dnešní ranní kázání v Domě sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)