Sýrie.
Město Kámišlí na severovýchodě země poblíž hranic s Tureckem je od poloviny týdne dějištěm intenzívních ozbrojených střetů mezi kurdskými milicemi YPG (Lidové obranné jednotky, které si nedávno otevřely kancelář v Praze) a syrským vládním vojskem. Pro agenturu
Fides (21.4.2016) to potvrdil arcibiskup Jacques Behnan Hindo, který vede syrsko-katolickou arcieparchii v Hasace-Nisibi. Jak uvedl, na straně Assadovy armády bojují také členové milicí, zvaných „Sotoro“, do kterých se začlenili rovněž příslušníci asyrské a syrské křesťanské komunity. Jak sdělil syrský katolický arcibiskup, boje si již vyžádaly oběti na životech, ale jejich přesný počet není znám. Město Kámišlí je už dlouhou dobu rozdělené na kurdskou a vládní zónu. Nejtvrdší boje nyní obě strany svádějí o místní letiště a přístup k základně vládní armády, avšak střelba zní také v centru města, poblíž syrsko-katolického kostela sv. Petra a Pavla. Podle mons. Hinda nejnovější vývoj na syrském a většinově kurdském severu potvrzuje, že za syrskou tragédií stojí četné a různé zájmy i strategie, které nelze redukovat na boj proti tzv. Islámskému státu. „Tady u nás Islámský stát není“, říká syrský arcibiskup, „a přesto se nadále střílí a umírá!“.
Stupňování násilí na severu Sýrie komentuje z Aleppa jezuita o. Hassan Sahoui:
“Bohužel násilí plodí násilí a tento začarovaný kruh je den za dnem horší. Pokud se nikdo silně nezasadí o zastavení násilí, nastane naprostá zkáza. Jsem velmi smutný, protože v mé zemi trvají konflikty a nelze dohlédnout na obzor naděje a řešení problémů. Sýrie je zemí smrti a lidé jsou vystaveni ohrožení. Na druhé straně – také v utrpení – je tu mnoho krásného. Lidé jsou solidární, pomáhají si, vznikají iniciativy s cílem nalézt východisko a přinést útěchu…“
Obyvatelé Aleppa jsou vyčerpaní. Místo, abychom si užívali života, jako všichni lidé na světě, zápasíme o přežití, dodává o. Hassan.
“Během příměří jsme prožili velmi klidné období, ale nyní je situace opět napjatá. Slyšíme hluk boje a leteckých útoků, ale nevíme, kde se odehrávají. Granáty dopadají bohužel také na naše čtvrtě, naneštěstí jsou tu opět mrtví a celé lidské drama – mrtvá těla a zkáza.“
Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, Stafan de Mistura, mluvil o „skromném“ pokroku v humanitárních dodávkách…
“Ze srdce doufám, že tato pomoc přijde, ale nemám o ní žádné zprávy…“
K čemu byste vyzval účastníky ženevských jednání o Sýrii?
“Potěšilo by mne, kdyby se všechny strany postavily před Boha a své svědomí a naslouchaly Božímu volání: Bůh, který nás stvořil a nechce pro nás nic jiného, než život, je dobrý. Je to Bůh života. Chce tedy pokoj a ukončení násilí, hlasu nenávisti a zbraní. Kdyby se tak všechny strany dokázaly podívat na člověka jako na Boží stvoření, kdyby mu dokázaly pomáhat namísto sledování svých osobních zájmů, vyjít ze sebe a skutečně hledat dobro druhého člověka.“
Přeje si syrský jezuita, o. Hassan Sahoui.
(jag)