Vatikán.
Papežova sobotní návštěva na řeckém ostrově Lesbos je konkrétním gestem solidarity a blízkosti vůči mnoha přistěhovalcům a uprchlíkům. Zároveň chce přitáhnout pozornost celého světa k problémů migrace do Evropy. Takto hodnotí význam jednodenní apoštolské cesty kardinál Antonio Maria Vegliò pro list
L´Osservatore Romano (10.4.2016). Předseda Papežské rady pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov spatřuje v ekumenické návštěvě konkrétní křesťanské gesto: „S jedním srdcem a jednou duší chceme vystoupit proti dramatu násilné migrace a společně Kristovým jménem zdůraznit důležitost bratrské zodpovědnosti. Přitom toužíme přímo pohlédnout do očí prchajícím lidem, jejichž osud se často rozhoduje v cynických úmluvách, aniž by byly brány v potaz skutečné příčiny jejich tragédie.“
Vatikánský kardinál zároveň kritizuje evropskou migrační politiku, která po nedávné dohodě s Tureckem staví ploty, uzavírá hranice a poškozuje základní práva migrantů, uprchlíků a žadatelů o azyl. Evropským vládám chybí prozíravost a pohled na souvislosti, proto nejsou schopny činit konkrétní kroky ve výchozích zemích, které by zamezily pohybu milionů lidí, soudí kard. Vegliò. Je nezbytné vytvořit bezpečné humanitární kanály a bdít nad dodržováním základních lidských práv – právě na tyto aspekty má upozornit papežova cesta na řecký ostrov Lesbos, uzavírá předseda Papežské rady pro migranty.
(jag)