Vatikán.
Nový český velvyslanec u Svatého Stolce Pavel Vošalík dnes dopoledne předal pověřovací listiny Benediktu XVI.
Papeže ujistil, že hodlá udělá vše nejen proto, aby vztahy České republiky a Vatikánu byly nadále dobré, ale aby získaly i novou dynamiku.
Připomněl také vztahy církve a České republiky v období komunismu a fašismu. ?Osud mé země byl zosobněn v životě Josefa kardinála Berana, jehož 120. výročí narození si zanedlouho připomeneme.?
?Roky utrpení, které náš národ zakusil a nedávno získaná svoboda nám připomínají naší zodpovědnost k veřejným záležitostem také mimo naši zem, připomínají nám, že sdílíme globální zodpovědnost,? ujistil nový velvyslanec o připravenosti České Republiky, jakožto člena mezinárodního společenství, pokračovat v boji proti chudobě, hladu a nákazám.
Ve své promluvě, v níž také několikrát citoval papeže Pavla VI., také neopomenul téma evropské integrace. ?Bez vědomí odkud jsme přišli, je velmi obtížné najít správný směr. Budoucí rozvoj Evropy je nemožný bez návratu ke kořenům naší kultury a civilizace a bez respektování křesťanských základů našeho ?společného domu.? V této oblasti se otevírá velký prostor pro komunikaci mezi Českou republikou a Svatým Stolcem, zvláště v rámci nadcházejícího předsednictví České Republiky Radě Evropské unie v roce 2009,? řekl nový velvyslanec u Svatého Stolce Pavel Vošalík, když předával své pověřovací listiny Benediktu XVI.
Benedikt XVI. na oplátku nového velvyslance ujistil o svých modlitbách za český národ. Ujistil jej, že církev si je vědoma výzev, kterým Evropa čelí při vytváření stabilnějšího mezinárodního společenství pro budoucí generace. České republice se předsednictvím Radě Evropské Unie brzy otevřou nové možnosti vlivu.Vytyčením jasných cílů a usnadnění zapojení ostatních členských států, dovolí během šestiměsíčního předsednictví, České Republice vykonávat silné vedení ve sdílené snaze o spojení jednoty a rozmanitosti, národní suverenity a společné aktivity a ekonomického rozvoje a sociální spravedlnosti, vyjádřil své přesvědčení Benedikt XVI.
Svatý otec také ujistil, že pro vytvoření harmonické společnosti je nutná vzájemná spolupráce mezi rodinami, církevními společenstvími, školami, obchodem, veřejnými organizacemi a státními institucemi.
?Celá společnost má prospěch z toho, když je církvi dopřáno právo spravovat materiální i duchovní dobra, jež jsou potřebná pro její službu. Ve vaší zemi lze v této oblasti najít znamení pokroku, ale musí být učiněno víc. Jsem přesvědčen, že zvláštní komise ustanovená vládou a parlamentem pro řešení nejasněných otázek ohledně církevního majetku posune situaci vpřed a opravdu uzná schopnost církve přispívat k dobru republiky. Zvláště doufám, že to bude bráno v úvahu také při rozhodování o budoucnosti pražské katedrály, která stojí jako živý svědek bohatého kulturního a náboženského dědictví vaší země a svědčí o harmonickém soužití církve a státu,? řekl Svatý otec novému velvyslanci. Připomněl také dílo Charity v České republice, jejíž práci uvedl za příklad možného fungování vztahu mezi církví a státem. Neopoměl zmínit také mnohé české humanitární pracovníky působící v zahraniční.
V závěru své promluvy Benedikt XVI. také vyjádřil politování nad smrtí Ivo Žďárka, českého velvyslance v Pákistánu, který přišel o život při nedávném teroristickém útoku v Islamabádu.
Nový český velvyslanec u Svatého Stolce Pavel Vošalík získal v 80. letech doktorát práv na Karlově univerzitě v Praze. Po listopadu 1989 působil krátce na ministerstvu financí, poté na ministerstvu zahraničních věcí. V letech 1997 ? 2001 byl velvyslancem české republiky pro Jihoafrickou republiku, Namibii, Botswanu, Mauricius, Lesotho a Svazijsko.
Po skončení této diplomatické mise byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro mnohostranné vztahy, mimo jiné byl zodpovědný za vyjednání smlouvy se Svatým Stolcem, která pak nebyla ratifikována. Od roku 2004 byl velvyslancem České republiky v Kanadě.
(MaS)