Vatikán.
Papež František přijal univerzitní studenty, kteří se účastní
2016 Harvard World Model United Nations, mezinárodní konference nabízející studentům vhled do práce Spojených národů. V rámci tohoto projektu se studenti z více než 70 zemí světa vžívají do role mezinárodních grémií snaží se hledat řešení celosvětových a celospolečenských problémů.
Jako univerzitní studenti se věnujete zejména hledání pravdy a porozumění, nejen k vlastnímu prospěchu, ale pro dobro vašich místních komunit, řekl studentům papež František:
„Doufám, že vás tato zkušenost povede k docenění nezbytnosti a důležitosti struktur spolupráce a solidarity, které mezinárodní společenství zformovalo v průběhu mnoha let. Tyto struktury jsou efektivní zejména tehdy, kdy se zaměřují na službu těm, kdo jsou na světě nejzranitelnější a nejvíce opomíjení. Prosím o to, aby Spojené národy i každý z jejich členských států byly vždy ochotny k této službě a péči.“
Papež František podotkl, že největším bohatstvím této konference univerzitních studentů není poznání diplomacie či uspořádání institucí a organizací, nýbrž setkání lidí z různých částí světa, které samo o sobě představuje úkoly dneška a předestírá různorodost talentů a možností celé lidské rodiny:
„Témata a problematiky, jimiž jste se zabývali, nepostrádají tvář. Každý z vás je přece schopen nastínit naděje a sny, výzvy a utrpení, které charakterizují lidi vaší země. V těchto dnech se jedni od druhých mnoho naučíte a budete si navzájem připomínat, že za každou nesnází, s níž se svět potýká, jsou muži a ženy, mladí a staří, lidé jako vy.“
Papež připomněl situaci rodin bojujících o budoucnost svých dětí, ale také uprchlíků, donucených tragickými okolnostmi k odchodu ze svých domovů.
„Právě tito lidé potřebují vaši pomoc a naléhavě vás prosím, abyste je vyslyšeli, protože si více než kdy jindy zaslouži vaše úsilí o spravedlnost, pokoj a solidaritu. (...) Naše síla jako společenství na všech úrovních života a společenské organizace, nespočívá ani tak v našich znalostech a osobních schopnostech, jako v soucitu, který ukazujeme druhým, a v péči, s níž se obracíme zejména k těm, kdo nemohou pečovat o sebe samé.“
Papež vyjádřil naději, že si studenti povšimli nasazení katolické církve ve službě chudým a uprchlíkům a její podpory v ochraně nezcizitelné důstojnosti a práv každého člena lidské rodiny, k níž ji volá víra v Ježíše Krista. Jak dodal, tato služba však není výsadou křesťanů, nýbrž univerzálním povoláním, které je zakořeněno v našem společném lidství.
(job)