Vatikán.
Petrův nástupce dnes přijal asi dvě stě účastníků mezinárodního kongresu pořádaného Papežskou radou
Cor Unum u příležitosti desátého výročí vydání encykliky
Deus caritas est. Tato první encyklika Benedikta XVI. „umožňuje nahlédnout celé dějiny církve, které jsou také
dějinami charity,“ řekl papež František..
„Jsou to dějiny lásky, která byla darována Bohem a kterou je třeba nést do světa. Skutek dobročinné lásky totiž není pouhá almužna na uklidnění svědomí, ale láskyplná „pozornost obrácená k druhému, »jehož považujeme za totožného se sebou samým« (ST,II-II,q.27.a.2)“ (Evangelii gaudium, 199), a toužící přátelit se s Bohem. Charita je tedy středem života církve, jejím opravdovým srdcem, jak říkala sv. Terezie od Dítěte Ježíše.“
Svatý rok, který prožíváme – řekl dále papež František – je také příležitostí vrátit se k tomuto pulsujícímu srdci našeho života a našeho svědectví, k jádru zvěsti víry, které praví, že Bůh je láska (1 Jan 4,8.16).
„V Bohu není jenom touha nebo schopnost mít rád; Bůh je láska: charita je jeho podstatou, přirozeností. Bůh je jeden, ale není samotář. Nemůže být sám, nemůže se uzavírat do sebe, protože je společenstvím, činorodou láskou, která svou přirozeností tíhne ke sdílení a šíří se. Bůh tak do svého života lásky přidružuje člověka, a třebaže se člověk od něho vzdaluje, On nezůstává daleko a jde člověku vstříc. A touto vstřícností, která vrcholí vtělením Syna, je milosrdenství; způsob jeho vyjádření určený nám hříšníkům; tvář, která na nás hledí a pečuje o nás.“
Benedikt XVI. ve zmíněné encyklice napsal, že „Ježíšovým programem je vidoucí srdce“, tedy srdce, které vidí, kde je zapotřebí lásky, a důsledně také jedná. Charita a milosrdenství se tedy úzce pojí, protože jsou způsobem bytí i jednání Boha, jeho identitou i jménem.
„Druhý aspekt této encykliky, který bych rád zdůraznil, nám připomíná, že charita chce v životě církve zářit stále více. Jak bych si přál, aby v církvi každý jednotlivec, každá instituce, každé působení vyjevovalo, že Bůh má člověka rád! Poslání, které konají naše charitativní organizace je důležité jednak proto, že přibližuje mnoho lidí důstojnějšímu, lidštějšímu životu, což je nutné jako nikdy dříve, avšak také proto, že nikoli slovy, ale konkrétní láskou dává každému člověku, jenž je milován Otcem, pocítit, že je Jeho synem a jeho údělem je věčný život s Bohem.“
Papež František poděkoval všem, kteří se na tomto poslání podílejí, a vyzdvihl, že právě letos můžeme milost Svatého roku všichni uskutečňovat prokazováním tělesných i duchovních skutků milosrdenství.
„Prokazovat skutky milosrdenství znamená časovat sloveso milovat podle Ježíšova vzoru. Tak budeme všichni společně a konkrétně přispívat k obrovskému poslání církve sdílet Boží lásku, která se chce šířit. Drazí bratři a sestry, encyklika Deus caritas est si uchovává svěžest svého poselství a ukazuje církvi stále aktuálnější perspektivu jejího putování. Všichni budeme opravdovějšími křesťany, když budeme více žít tímto duchem.“
Řekl papež František v závěru své promluvy k účastníkům mezinárodního kongresu pořádaného papežskou charitativní radou Cor Unum a zakončil prosbou k přítomným, aby „udělali charitativní skutek a modlili se za něho“.
(mig)