Abú Zabí/Vatikán.
Dialog není otázkou volby, nýbrž nezbytností. Zdůraznil to sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog na I. fóru arabských myslitelů. Dvoudenní setkání věnované boji proti extremismu probíhalo ve dnech 17. a 18. ledna v hlavním městě Spojených arabských emirátů. Účastnili se ho intelektuálové a náboženští představitelé hostící země, ale také z Kataru, Egypta, Libanonu a Maroka. Jediným ne-muslimským představitelem, který na setkání promluvil, byl sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog, o. Miguel Ángel Ayuso Guixot, španělský kombonián a původním školením arabista.
Ve svém projevu navázal otec Ayuso na učení papeže Františka. Připomněl jeho slova z posledního setkání s diplomatickým sborem akreditovaným u Svatého stolce, že „extrémismus a fundamentalismus nacházejí živnou půdu nejen v instrumentalizaci náboženství, ale také v nedostatku ideálů a ztrátě identity, včetně náboženské. Z tohoto prázdna se pak rodí strach, který vede k vnímání druhých jako ohrožení a nepřátel, k uzavírání se do sebe a k opevňování se předsudky“.
Právě proto Svatý otec často mluví o překonávání lhostejnosti a šíření „kultury setkávání“, která vyžaduje schopnost naslouchat tomu, co říkají jiní – připomínal o. Ayuso Guixot. Citoval také Františkovy výroky z mezináboženského setkání při cestě do Sarajeva: „Aby byl dialog autentický a efektivní, je nutné mít vyjasněnou vlastní identitu. Bez ní je dialog neužitečný nebo dokonce škodlivý.“
Na setkání v Abú Zabí sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog zdůraznil také roli náboženských představitelů v potlačování násilí a extremismu. A v závěru připomněl důležitost modlitby. „My věřící – řekl s odkazem na papežova slova – nemáme recept na všechny problémy světa, máme však jeden velký zdroj, totiž modlitbu“. „Modlitba je naším pokladem, z něhož čerpáme podle našich jednotlivých tradic, abychom žádali o dary, po nich touží lidstvo,“ zakončil vatikánský představitel svůj projev na I. fóru arabských myslitelů v Abú Zabí.
(job)