Pane prezidente,
Vážení členové vlády a občanští představitelé,
Vážení členové diplomatického sboru,
Drazí bratři biskupové,
Dámy a pánové,
jsem opravdu velice potěšen, jak vřele jste mne přijali na této mojí první návštěvě Afriky. Děkuji panu prezidentovi za laskavá slova na uvítanou, která pronesl jménem keňského lidu, a těší mne, že jsem mezi vámi. Keňa je mladá a vitální země, která oplývá rozmanitým bohatstvím a plní významnou roli v tomto regionu. Také ostatní africké země různými způsoby sdílejí vaše zkušenosti s utvářením demokracie. Stejně jako Keňa se na pevných základech vzájemného respektu, dialogu a spolupráce snaží stavět skutečně harmonickou, spravedlivou a inkluzivní multietnickou společnost.
Vaše země je zároveň zemí mladých lidí. Očekávám, že se v těchto dnech s mnohými z nich setkám a budu k nim promlouvat, abych povzbudil jejich naděje a přání týkající se budoucnosti. Mládež je nejcennější zdroj každé země. Chránit mladé lidi, investovat do nich a podávat jim pomocnou ruku je ten nejlepší způsob, jak zajistit budoucnost hodnou moudrosti a duchovních hodnot, jež jsou drahé jejich předkům a tvoří srdce a duši lidu.
Keňa je obdařena nejenom nezměrnými přírodními krásami ve svých horách, řekách a jezerech, pralesích, savanách a stepích, ale také hojností přírodních zdrojů. Keňský lid si velice váží těchto pokladů darovaných Bohem a je známý svou péčí o jejich zachování, což je mu ke cti. Vážná ekologická krize, která je před námi, vyžaduje rostoucí vnímavost ke vztahu mezi lidmi a přírodou. Jsme zodpovědní za předávání přírodních krás v jejich integritě budoucím generacím a máme povinnost o tyto obdržené dary správně pečovat. V africké duši jsou tyto hodnoty hluboce zakořeněny. Ve světě, který společný dům nadále spíše vykořisťuje než opatruje, mají tyto hodnoty inspirovat vlády, aby prosazovaly etické modely ekonomického rozvoje.
Skutečně existuje zřetelná spojitost mezi ochranou přírody a budováním spravedlivého a vyrovnaného společenského řádu. Nemůže dojít k obnově našeho vztahu k přírodě bez obnovy samotného lidství (srov. Laudato si´, 118). Dokud jsou v našich společnostech etnická, náboženská či ekonomická rozdělení, jsou všichni muži a ženy dobré vůle povoláni zasazovat se o smíření a pokoj, o odpuštění a uzdravení srdcí. Při vytváření solidního demokratického řádu, silnější soudržnosti a integrace, tolerance a úcty k druhým musí být primárním cílem obecné dobro. Zkušenost dokazuje, že násilí, konflikt a terorismus se živí strachem, nedůvěrou a beznadějí rodícími se z chudoby a frustrace. Boj proti těmto nepřátelům pokoje a prosperity musí být veden především muži a ženami, kteří beze strachu věří ve velké duchovní a politické hodnoty, jež daly vzniknout státu, a důsledně je dosvědčují.
Dámy a pánové, prosazování a zachovávání těchto velkých hodnot je svěřeno zvláštním způsobem vám, kteří řídíte politický, kulturní a ekonomický život svojí země. Toto je vaše velká odpovědnost, pravé a vlastní poslání ve službě celému keňskému lidu. Evangelium nám říká, že od těch, kterým bylo dáno mnoho, bude mnoho požadováno (srov. Lk 12,48). V tomto duchu vás chci povzbudit, abyste se transparentně a poctivě zasazovali o obecné dobro a prosazovali solidaritu na všech úrovních společnosti. Zvláště vás prosím, abyste měli upřímnou starost o potřeby chudých, o touhy mladých a o spravedlivé rozdělování lidských a přírodních zdrojů, jimiž Stvořitel vaši zemi požehnal. Ubezpečuji vás o nepřetržitém nasazení katolické komunity, která prostřednictvím svých školských a charitativních děl nabízí těmto oblastem svůj specifický přínos.
Drazí přátelé, bylo mi řečeno, že tady v Keni mladí studenti vysazují stromy svým potomkům. Ať toto výmluvné znamení naděje v budoucnost a důvěry v rozkvět darovaný Bohem je oporou vašich snah při vytváření solidární, spravedlivé a mírumilovné společnosti na půdě této země a na celém tomto obrovském kontinentu. Děkuji vám ještě jednou za vaše vroucí přijetí a vám všem, vašim rodinám a celému milovanému lidu Keni vyprošuji hojnost Pánova požehnání.
Mungu abariki Kenya!
Bůh žehnej Keňu!
Přeložil Milan Glaser.
Další články z podrubriky Promluvy