Vatikán.
Časy se mění a také my, křesťané, se ve svobodě a pravdě víry máme neustále měnit, zdůraznil papež František ve svém dnešním ranním kázání. V kapli Domu sv. Marty se zamýšlel nad tím, jak má církev rozlišovat „znamení doby“ a hledat přitom vnuknutí v modlitbě, aniž by se poddávala pohodlné přizpůsobivosti.
Doba dělá to, co musí – mění se. Křesťané mají dělat to, co žádá Kristus – hodnotit dobu a měnit se s ní, avšak zůstávat pevní v pravdě evangelia. Poklidný konformismus není přípustný, protože ve skutečnosti člověka znehybňuje. Papež František se zamýšlel nad čtením z listu svatého Pavla Římanům (Řím, 7,18-25a), kde apoštol důrazně káže o svobodě, která nás vysvobodila z hříchu. A poté přešel k dnešnímu evangeliu (Lk, 12,54-59). Ježíš v něm mluví o znameních doby a označuje za pokrytce ty, kteří dokážou poznat její úkazy, avšak nikoli posoudit čas, ve kterém přišel Syn člověka. Bůh nás stvořil svobodné, vyzdvihl Svatý otec, a tato svoboda přichází, když se otevřeme síle Ducha a pomocí rozlišování dobře porozumíme tomu, co se odehrává v našem nitru i vně.
“Máme svobodu posuzovat, co se děje mimo nás. Avšak abychom mohli posuzovat, musíme toto vnější dění nejprve dobře poznat. Jak je možné uskutečnit to, co církev nazývá „poznáváním znamení doby“? Časy se mění a křesťanské moudrosti je vlastní, aby tyto změny rozpoznala, rozpoznala různé doby a jejich znamení. Poznala význam té či oné věci. A dělala to beze strachu, ve svobodě.“
Petrův nástupce přiznal, že se nejedná o nic jednoduchého, protože na křesťany doléhá příliš vnějších vlivů, které je dovádějí k pohodlnějšímu řešení.
“Obvykle se do takového pracného rozlišování nepouštíme, protože se přizpůsobíme. Uspokojíme se tím, co „se řeklo, co se ví, co si lidé přečetli“, a jsme v klidu. Kde však je pravda? Jaké poselství mi Pán chce dát tímto znamením doby? Jestliže chceme porozumět znamení doby, je především nezbytné se ztišit, tiše stát a pozorovat. Potom vše zvažovat v nitru. Uvedu příklad – proč se dnes vede tolik válek? Proč se to stalo? A pak se modlit. Ticho, úvaha, modlitba. Pouze takto můžeme pochopit znamení doby, to, co nám chce Ježíš sdělit.“
Poznávat znamení časů není výsadou kulturní elity, připomenul papež. Ježíš nás nevybízí: Pohleďte, jak se chovají akademici, učenci a intelektuálové. Ježíš mluví k rolníkům, kteří ve své prostotě umí oddělit pšenici od koukolu.
“Časy se mění a také my, křesťané, se neustále máme měnit. Musíme pevně setrvat ve víře v Ježíše Krista, v pravdě evangelia, avšak naše postoje musí stále být v pohybu v souladu se znamením časů. Jsme svobodní. Jsme svobodní díky daru svobody, kterým nás Ježíš Kristus obdaroval. Naší prací má být pohled do nitra a rozlišování vlastních pocitů a myšlenek. A také pohled na to, co se děje venku, a rozlišování znamení doby. V tichu, úvaze a modlitbě.“
Zakončil papež František svou dnešní homilii.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(jag)