Vatikán.
Majitel italské potravinářské firmy Danilo Fossati a zakladatel hnutí
Comunione e Liberazione, Don Luigi Giussani. Tito dva muži stáli před pětadvaceti lety u zrodu dobročinné nadace, nazvané „Potravinová banka“, která shromažďuje potravinové přebytky a rozváží je do charitních středisek. Pouze v letošním roce díky své dobrovolnické síti zásobila více než půldruhého milionu potřebných lidí. Členové nadace dnes zcela zaplnili vatikánskou aulu Pavla VI. a někteří dokonce sledovali zvláštní audienci s papežem Františkem ze Svatopetrského náměstí. „Hlad, který dnes ohrožuje životy a důstojnost tolika lidí, je pohoršením a nespravedlností. A dovolím si říci více – je to hřích“, neváhal vyslovit Petrův nástupce.
“Ve světě, který oplývá potravinovými zdroji a vyznačuje se obrovským technologickým pokrokem, je příliš mnoho lidí, kterým se nedostává nezbytných prostředků k přežití, a to nejenom v chudých zemích, ale stále více také v bohatých a rozvinutých společnostech. Situace se zhoršila nárůstem migračního toku, který do Evropy přivádí tisíce uprchlíků, kteří odešli ze svých zemí a potřebují vše.“
Když se Ježíš setkal s hladovějícím zástupem, nepřehlížel tento problém, ani nevyslovil řeč o boji s chudobou, pokračoval papež. Uskutečnil zázrak rozmožení chlebů a ryb, což nám sice není umožněno, ale přesto lze vykonat pokorná gesta, která mají sílu zázraku.
“Především se můžeme vychovávat k lidskosti, k rozpoznání toho, co je lidské v každém potřebném člověku…Vaše nadace vznikla díky dvěma mužům, kterým nebylo lhostejné volání chudých lidí. Pochopili, že je třeba změnit mentalitu, že zdi individualismu a egoismu je nutné strhnout.“
„Dávat najíst tomu, kdo má hlad“ – z této naléhavé Ježíšovy výzvy církev učinila jeden ze skutků tělesného milosrdenství. Papež členům charitativní nadace připomenul, aby při každodenním setkávání s lidmi nezapomínali na to, že před nimi nestojí čísla:
“Mějte to stále na paměti a dokažte se jim dívat do tváře a do očí. Stiskněte jim ruku, rozpoznávejte v nich Kristovo tělo, pomáhejte jim, aby opětovně nabyli své důstojnosti a postavili se na nohy. Buďte pro chudé lidi bratry a přáteli, dávejte jim pocítit, že jsou před Božím zrakem důležití. Jistě se setkáte s obtížemi – ať vás to však neodradí, ale spíše povzbudí ke vzájemné podpoře a závodu v činorodé milosrdné lásce.“
Vyzýval Petrův nástupce italskou nadaci Banco Alimentare a při závěrečné modlitbě Zdrávas Marie její členy požádal, aby v onu chvíli nemysleli na sebe, nýbrž na konkrétní tváře hladovějících.
(jag)