Vatikán.
Od 6. září do 4. října probíhá v italském hlavním městě XVIII. generální kapitula Misionářů komboniánů Srdce Ježíšova, která právě včera zvolila nového představeného kongregace. Vůbec poprvé tuto řeholní rodinu povede Afričan, šestačtyřicetiletý o. Tesfaye Tadesse Gebresilasie (na fotce se Svatým otcem), který pochází z Etiopie. Nastupuje po Mexičanovi, o. Enriqueovi Sànchez Gonzálezovi, který byl generálním představeným kongregace od roku 2009. Jak nový nástupce svatého misionáře Daniela Comboniho uvedl pro agenturu
Misna, Afrika nyní v kongregaci nalezla vlastní domov. Komboniáni nicméně rozšiřují své působení také v Evropě, která se opět stává misijním územím. A právě k tomu je také vyzval
papež František při dnešní audienci pro účastníky generální kapituly. Petrův nástupce se ve své promluvě zamýšlel nad názvem kongregace: Misionáři komboniáni Srdce Ježíšova:
”Misionáři. Jste služebníky a posly evangelia, zejména pro ty lidi, kteří je neznají anebo na něj zapomněli. Na počátku vaší misie je dar – nezištná činorodost Boží lásky, která vás vtáhla do dvojího povolání: být s Bohem a zároveň být vysláni a kázat (srov. Mk 3,14). V základu toho všeho stojí osobní vztah ke Kristu, který se zakořenil ve křtu a pro některé z vás posílil v kněžském svěcení natolik, že s apoštolem Pavlem můžeme říci: “Už nežiji já, ale žije ve mně Kristus” (Gal 2,20).”
Život s Kristem určuje veškeré bytí a jednání, dodal papež. Sytí se zejména modlitbou, adorací, hovorem dvou srdcí. Misionář se stává služebníkem mluvícího Boha, avšak vztah misie a Božího slova se neuskutečňuje na rovině činnosti, nýbrž bytí, zdůraznil František.
”Pokud má být misie autentická, musí se vztahovat ke Kristově milosti, pramenící z kříže, a učinit z ní svůj střed. Když věříme v Boha, můžeme předávat Boží slovo, které povzbuzuje, podporuje a zúrodňuje misionářské úsilí. Z toho důvodu se, drazí bratři, musíme stále živit Božím slovem, abychom byli jeho věrnou ozvěnou, přijímali je v radosti Ducha, rozvažovali o něm a uchovávali je v srdci jako Maria (srov.Lk 2,19). V Božím slovu je moudrost, která přichází z výšin a umožňuje nám nalézat vhodný jazyk, postoje a prostředky v odpovědi na otázky lidstva, které prochází proměnou.”
Jako komboniáni Srdce Ježíšova svědčíte o charismatu svatého biskupa Daniela Comboniho, které se vyznačuje milosrdnou láskou Kristova srdce k bezbranným lidem, pokračoval římský biskup.
”Nepřestávejte Nejsvětější Srdce prosit o mírnost, která – jako dcera lásky – je trpělivá, všechno omlouvá, všemu věří, nikdy nad ničím nezoufá, všechno vydrží (srov. 1 Kor13,4-7). Je to mírnost Ježíšova pohledu, kterým v noci Zeleného čtvrtku pohleděl na Petra (srov. Lk22,61), či mírnost onoho vyzvání, s kterým se obrátil k nevěřícímu Tomáši, aby položil prst blízko jeho probodeného Srdce (srov. Jan 20,27). Od tohoto Srdce se učíme mírnosti, nezbytné při apoštolské činnosti v obtížných a nepřátelských kontextech.
Papež komboniány povzbudil, aby docenili rozsáhlé duchovní bohatství své kongregace, zejména odkaz mnoha spolubratrů, kteří obětovali život ve službě evangeliu a byli ochotni podstoupit nejvyšší svědectví krve. V dějinách komboniánského řeholního institutu vystupuje nepřetržitý řetězec mučedníků, který dosahuje až do dneška, řekl František a spontánně doplnil:
”Předtím, než vám udělím požehnání, chci říci něco, co zde není napsáno, ale co cítím. Odjakživa jsem nesmírně obdivoval vaši kongregaci, práci, kterou děláte, spojenou s riziky, kterým jste vystaveni. Vždy jsem cítil tento velký obdiv. Děkuji.”
Zakončil papež dnešní audienci pro misionáře komboniány, kteří ve zhruba dvoutisícovém počtu působí ve čtyřiceti zemích světa.
(jag)