Irák.
Prvním a nejdůležitějším právem, které je Iráku upíráno, je právo na mír. Prohlásil biskup Shlemon Warduni, který se v roli prezidenta irácké charity účastnil včerejší schůzky o koordinaci humanitární pomoci pro Irák a Sýrii, pořádané Papežskou radou
Cor Unum. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas se netají tím, že za katastrofální situací v jeho zemi jsou partikulární zájmy:
„Humanitární situace je velmi těžká, protože chybí základní lidská práva: mír a bezpečnost. Jsme nuceni opouštět své vesnice a své domy. Jak by nás nermoutilo vidět své vlastní domy v rukou jiných, když my jsme nuceni žít ve stanech. Církev požaduje a chce pokoj. Církev chce a vyhledává bezpečnost. Žádáme celý svět, aby nám vrátil naše lidská práva. Žádáme OSN, Ameriku, Evropu. A zejména Araby, aby žili v míru a pomáhali si navzájem k míru a ne k válce. Co dobrého přináší válka? Ve válce je všechno špatně: mnoho sirotků, vdov, zabitých mladých lidí. A na konci nejsou ani vítězové ani poražení.“
A dodává:
„Jakoby ďáblové sestoupili na zem. Srdce je tvrdé, mysl se zabývá spíš zlem než dobrem. Každý hledá jen své zájmy. To je špatně. Tohle není křesťanské. Křesťanství říká: „Milujte se navzájem, jako já jsem miloval vás“. Křesťanská láska znamená obětovat se pro druhého, ne pro sebe. A to je také to, co pro nás skutečně udělal Kristus: umřel za nás. Není větší lásky než je tato: dát život za druhé. My křesťané potřebujeme toto.“
- říká irácký biskup Shlemon Warduni.
Na fotce rodina v iráckém uprchlickém táboře.
(jag)