Sýrie.
“Evropští křesťané se někdy stydí dokonce i za svou vlastní víru, čímž velmi trpíme. Pro nás je křesťanství důvodem ke cti a hrdosti, a to také tváří v tvář našim pronásledovatelům. Vaše chování nás někdy překvapuje a rmoutí”, prohlásil v tomto týdnu v italském hlavním městě
biskup Antoine Audo. Syrský jezuita a biskup chaldejské církve v obleženém Aleppu vystoupil na tiskové konferenci, organizované papežskou nadací
Kirche in Not. Poskytl také několik rozhovorů pro italské sdělovací prostředky, včetně naší rozhlasové stanice.
Pro deník Il Giornale (17.9.) říká: “Vy Evropané byste se měli bít zato, abyste zabránili odchodu křesťanů ze Sýrie. Damašek, kázání sv. Pavla, či Antiochie jsou přeci ustavujícími prvky naší společné křesťanské tradice. Spíše se vše jeví tak, že jste zapomněli na hodnoty, víru a morálku. Avšak dávejte si pozor”, dodává biskup chaldejského obřadu. “Když islamistickému fanatismu dopřejete možnost, aby vyhnal křesťany z Blízkého východu, dovedete ho k přesvědčení, že může usilovat o dobytí Evropy. Možná jste si toho dosud nevšimli, ale právě to mají v plánu.”
Za tímto plánem podle mons. Audo jistě nestojí syrští muslimové, kteří z převážné většiny nemají nic do činění s pronásledováním křesťanů. Je dílem Muslimského bratrstva, salafitských skupin a států, které je podporují.
“V syrské tradici neexistuje pronásledování z náboženských důvodu”, vysvětluje biskup, podle kterého byla pluralita vyznání odjakživa syrskou zvláštností a výjimečností. “Jde o importované strategie”, dodává, “mnohem širší a tajnější než je jejich komediální zinscenování pod hlavičkou takzvaného Islámského státu. Onen útvar má omezené poslání, ale teď slouží jejich cílům.” Jak mons. Audo uvedl pro agenturu Zenit (16.9.2015), tytéž cíle v minulosti vedly ke zničení Iráku a Libye a v nedávné době se přenesly do Jemenu. Nynějším účelem je zničení Sýrie a její pozdější rozdělení. K završení zkázy této země má tedy mimo jiné posloužit také masový odchod jejích obyvatel. Právě z tohoto důvodu biskup Audo mluví o svém úsilí pastýře, který přesvědčuje křesťany, aby město neopouštěli.
”Pro mne jako biskupa chaldejské katolické církve je to otázka života či smrti. Východní církve musí udělat vše, co je možné, aby uchovaly svou přítomnost v Sýrii, tak důležitou pro dějiny univerzální církve. V arabském a muslimském kontextu je vysoce důležitá přítomnost církve, která je schopná vést dialog a žít s druhými v úctě a důstojnosti. Jsme lidmi východní tradice a chceme žít ve své zemi, která má krásnou historii. Netoužíme po odchodu na Západ, který není lepší než naše země. Opouštíme Sýrii pouze kvůli bezpečnosti a chudobě.”
Ať Evropa pomáhá potřebným, ale nepovzbuzuje křesťany k odchodu!, vyzývá aleppský biskup a dodává: Neklamte lidi tím, že na Západě najdou ráj. Syřané musí zůstat doma, aby opětovně učinili ráj ze své vlastní země.
Současný život křesťanů v Aleppu nicméně nelze nazvat životem, nýbrž přežíváním, podotýká biskup Audo. Za čtyři roky obléhání a rozdělení města ztratilo práci osmdesát procent obyvatel. Z původní 150 tisíc křesťanů jich nezbyla ani třetina. V ulicích jsou vidět děti, které s plastovými nádobami v ruce hledají vodu. Anebo mladíci se samopaly, protože městem se pohybuje bezpočet ozbrojených jednotek.
”Je to velmi tvrdý život. První problém je chybějící bezpečnost. Situace je strašná, protože na Aleppo dennodenně dopadají bomby, které přicházejí z různých bodů a v každé chvíli. Druhá otázka je hospodářská – všichni zchudli, nemají práci a životní náklady závratně narostly. Pak je tu problém vody a elektrického proudu, který odnímá možnost důstojného každodenního života.”
Ve více než dvoumilionovém městě nefungují voda a proud po celé horké léto, ačkoli nebyly narušeny existující sítě. Rovněž tato skutečnost je podle syrského biskupa součástí celé strategie: Zastrašují nás, abychom odešli, míní. Při tiskové konferenci v Římě mons. Audo odsoudil Turecko, na jehož území probíhá výcvik a zásobování kriminálních band, které pak útočí na Aleppo, vzdálené pouhých 40 km od tureckých hranic. A také nešetřil kritikou evropských sdělovacích prostředků: “Za peníze jste ochotní zapřít celá společenství a ignorovat životy statisíců křesťanů”.
Přičemž práve postavení křesťanů v syrské společnosti je velice křehké:
”Myslím, že je to kvůli tomu, že jsou slabí, nejsou ozbrojení, nečiní si nároky na moc či peníze. Chtějí pouze důstojně žít, ale zároveň je tu někdo, kdo jejich slabosti zneužívá k politickým účelům.”
Biskup Audo také rozhodně odmítl západní mediální ztotožňování křesťanských biskupů s Assadovým režimem. “Sdělovací prostředky by se měly vyvarovat zaslepené propagandy a více dbát na inteligenci a úctu. My křesťané jsme svobodní lidé, a nikoli otroci mocných”, uzavírá syrský jezuita Antoine Audo.
Fotka interiéru maronitské katedrály v Aleppu.
(jag)