Řím.
V souvislosti s blížící se návštěvou papeže ve Spojených státech amerických se objevila jedna kuriozita týkající se dějin vzájemných vztahů mezi Svatým stolcem a USA. Je všeobecně známo, že František bude po Pavlovi VI., Janovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI. již čtvrtým papežem, který se vydá za velkou louži.
Málokdo však asi ví, že prvním, kdo vstoupil na půdu Spojených států byl papež Pius IX. (foto). Tuto zajímavou epizodu uvádí bývalý velvyslanec USA při Svatém stolci Jim Nicholson v knize
La lungha strada, kde líčí podrobné dějiny diplomatických vztahů, které navázali prezident Ronald Reagan a Jan Pavel II.
Ke zmíněné kuriózní situaci došlo roku 1849, kdy byl Pius IX. nucen uprchnout z Říma poté, co tam vypukla revoluce, při níž byl zabit ministerský předseda vlády papežského státu Pellegrino Rossi. Pius IX. musel tedy spěšně odcestovat do Gaety, která je vzdálena 170 km na jih od Říma a náležela tehdy do království obojí Sicílie, které Petrovu nástupci nabídlo ochranu. 1. srpna roku 1849 navštívil Pius IX. spolu s králem Ferdinandem II. slavnou americkou fregatu U.S.S. Constitution, loď amerického vojenského námořnictva, která kotvila v tamějším přístavu a jejíž paluba byla půdou Spojených států amerických. Papež Giovanni Maria Mastai Ferretti pobyl na fregatě asi tři hodiny, požehnal loď, pozdravil se s členy posádky a námořníky katolického vyznání obdaroval růžencem, podobně jako to činil při audiencích. Během pobytu na lodi dolehla na papeže mořská nemoc, takže mu kapitán nabídnul svoji kajutu, aby se zotavil. Když Pius IX. opouštěl loď, doprovodilo jej na rozloučenou 21 dělových slav, což byla pocta určená hlavám států.
Návštěva papeže na americké lodi však měla nepříjemnou dohru pro jejího kapitána Johna Gwina, který byl postaven před vojenský soud, protože přijetím návštěvy papeže porušil rozkaz Washingtonu, kterému záleželo na přísné neutralitě, a to zvláště v době probíhajícího konfliktu mezi italskými revolucionáři a Papežským státem. Ještě před procesem však kapitán zemřel na mrtvici. Pius IX. se v roce 1850 vrátil zpět do Říma, kde prožil zbytek svého pontifikátu, který je nejdelším v dějinách (1846-1878).
(mig)