Vatikán.
Schopnost uznat, že jsme hříšníci, nás otevírá úžasu ze setkání s Ježíšem – řekl papež v kapli Domu sv. Marty během ranní mše z dnešní liturgické památky sv. Řehoře Velikého, papeže a učitele církve.
Petrův nástupce komentoval dnešní evangelium o zázračném rybolovu (Lk 5,1-11), při kterém Petr, spolehnuv na Ježíše, spustil sítě i přesto, že celou noc lovil bezvýsledně. Papež mluvil o víře jako o setkání s Pánem. „Já myslím rád zvláště na to – řekl František – že Ježíš většinu svého času trávil na cestách, s lidmi, a pozdě večer se pak sám chodil modlit. Setkával se s lidmi a vyhledával je. S Pánem se setkáváme dvěma způsoby. Prvním je ten, který vidíme u Petra, apoštolů a lidu.“
„Evangelium používá pro tuto skupinu stejné slovo: úžas. »Zmocnil se ho totiž úžas – a také všech jeho společníků«. Když lidé slyšeli Ježíše a pocítili tento úžas, co řekli: »Mluví jako ten, kdo má moc. Nikdy tak žádný člověk nemluvil.« Druhá skupina lidí, kteří se s Ježíšem setkali, však nenechala do svého srdce vstoupit tento úžas, slyšela Ježíše a kalkulovala jako učitelé Zákona: »Ten je ale inteligentní; je to člověk, který říká pravdu, ale nám tyto věci nesedí!« Kalkulovali, zaujímali odstup.“
„Samotní démoni – poznamenal dále papež – vyznávali, tedy prohlašovali, že Ježíš je Syn Boží. Jak to že učitelé Zákona a ti špatní farizeové nedovedli žasnout? Byli uzavření do svojí soběstačnosti, do svojí pýchy. Petr rozpoznává, že Ježíš je Mesiáš, ale také vyznává, že je hříšník.“
„Démoni se posunuli až k tomu, že o Něm říkají pravdu, ale o sobě nikoli. Nemohou, neboť jejich pýcha je tak obrovská, že jim v tom brání. Učitelé Zákona říkají o Ježíši: »Je inteligentní, schopný rabín, dělá zázraky!« ale nedodají: »My jsme pyšní, vystačíme si sami, jsme hříšníci.« Neschopnost uznat, že jsme hříšníci, nás vzdaluje od pravého vyznání Ježíše Krista. V tom spočívá ten rozdíl.“
Je to rozdíl mezi pokorou celníka, který se považuje za hříšníka, a pýchou farizea, který sám sebe chválí.
„Tato schopnost říci, že jsme hříšníci, nás otevírá úžasu ze setkání s Ježíšem Kristem, opravdového setkání. Také v našich farnostech, společnostech, ale také mezi zasvěcenými osobami je spousta těch, kdo jsou schopni říci, že Ježíš je Pán. Je však nesnadné říci upřímně: »Jsem hříšník, jsem hříšnice«. Snadnější je říci to o druhých. Kolik jen řečí koluje! Toto, tamto, tento.. V tom jsme všichni učitelé! K opravdovému setkání s Ježíšem je nutné toto dvojí vyznání: »Ty jsi Boží Syn a já jsem hříšník«, ale nikoli teoreticky, nýbrž hříšníkem v tom, v tomto a v tamtom...“
Petr – zdůraznil papež – pak tento úžas ze setkání pozapomene a Pána zapře. Poněvadž je však pokorný, nechá se potkat Pánem, a když se jejich pohledy setkají, zapláče a vrátí se k vyznání: »Jsem hříšník.« Papež František svoji promluvu jako obvykle uzavřel prosbou: „Kéž nás Pán obdaří milostí Jej potkat, ale také nechat se potkat od Něho, a daruje nám tuto překrásnou milost ze setkání a také milost osvojit si ve svém životě toto dvojí vyznání: »Ty jsi Kristus, Syn živého Boha, věřím. A já jsem hříšník, věřím.« - končil papež ranní kázání v Domu sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)