Turín.
V severoitalském Turíně probíhá od včerejška mezinárodní setkání Salesiánského hnutí mládeže. Celý týden mladí z celého světa oslavují 200. výročí narození svatého Jana Boska, zakladatele salesiánů. Program naplněný setkáními, modlitbou i duchovní formací vyvrcholí v sobotu 16. srpna, v den výročí světcova narození. Zvláštní pozornost je na setkání věnována tématům chudoby a konfliktních situací. S otcem
Francescem Ceresou, vikářem generálního představeného salesiánů, pro náš rozhlas hovořil Giacomo Zandonini:
„V podstatě jsme dospěli k závěru oslav dvousetletého výročí od narození Dona Boska. Na závěr těchto oslav jsme záměrně naplánovali setkání mládeže z celého světa, protože v naší práci se jako salesiáni věnujeme především chudé a opuštěné mládeži. Rozhodli jsme se tedy pozvat mladé animátory, se kterými pracujeme, tedy chlapce a dívky ze Salesiánského hnutí mládeže, kteří pocházejí z asi 130 zemí světa – v Turíně se jich sešlo mezi 4,5 až 5 tisíci. Je to krásná příležitost ke vzájemnému poznání, s čímž počítá i připravený program. Během tří dnů bude jeden věnován anglicky hovořícím účastníkům, druhý italsky hovořícím a třetí španělsky hovořícím mladým. Ale i ostatní budou moci se zapojit – každá skupina má své tlumočníky, takže se tu bude překládat do ukrajinštiny, slovenštiny, vietnamštiny, thajštiny atd.“
Slogan tohoto setkání zní „Jako Don Bosco, s mladými a pro mladé“. Jaký je význam těchto slov?
„Uvedené motto nás doprovázelo po celý rok oslav dvousetletého výročí narození Dona Boska. Mimo jiné ho použil i Svatý otec František v dopise, který zaslal našemu generálnímu představenému a celé salesiánské rodině. Nejprve máme být Ježíšovými učedníky „jako“ Don Bosco. Další dvě témata souvisí s naší přítomností a pomocí, přičemž nejzákladnější je pro nás ono „s“ mladými. Je mnohem důležitější být s mladými a tvořit s nimi společenství, než dělat různé služby pro mladé. Tedy jednak jde o to, být jako Don Bosco Ježíšovými učedníky, a pak být jako Don Bosco pro mladé a s mladými.“
Povolání mladého Jana Boska se zrodilo na základě snu, který se mu zdál. Jaké jsou dnes sny salesiánské řeholní rodiny ohledně našeho světa a zvláště ohledně mladých?
„Některé z těchto snů naznačil také papež František ve zmíněném dopise. Na prvním místě to je nezklamat očekávání mladých; rozumět jejich starostem, jejich křehkosti a zraněním, které si mladí v životě nesou i díky neutěšené situaci v rodinách a ve společnosti. Prvním snem tedy je být nablízku mladým, pomáhat jim a odpovídat na jejich nejhlubší tužby. Druhým snem je vstoupit do míst, kde je to nejvíce zapotřebí, do míst, kam nikdo nechce jít, mezi ty nejchudší a nejpotřebnější. To je ale sen, který je velmi náročné uskutečnit. Vidíme to například v Evropě v souvislosti s výzvami, které přináší multikulturní prostředí a problém migrace. A třetí sen by byl pracovat více s rodinami. Neexistuje pastorace mládeže, pokud se nevěnujeme rodinám.“
Mohl byste nám říct nějakou zvláštní zkušenost z působení salesiánů ve světě? Kde nejvíce investujete své síly?
„Jedna taková zkušenost je z Blízkého východu. Tento týden jsem dostal fotografie z letních aktivit s mladými v Damašku a Aleppu. I v tamní situaci krajní nejistoty je důležité dát mladým důvěru v budoucnost, ukázat, že východiskem není jen utéct pryč, ale i zůstat, mít trpělivost, budovat možnosti pro svou budoucnost. Skutečnost, že se mohli setkat chlapci a děvčata spolu s animátory, to bylo pro ně zajímavé. Další ne vždy lehká situace se týká soužití křesťanů a muslimů na jednom místě. Tam, kde jsou křesťané v menšině, chtějí mladí křesťané velmi často mít místo jen sami pro sebe. V našich oratořích nám někdy říkají: Chceme tu být sami mezi sebou, protože s muslimy žijeme pořád. Pomáhat vzájemnému přijímání jedněch druhými, to jistě vyžaduje úsilí.“
Uvedl pro náš rozhlas otec Francesco Ceresa, vikář generálního představeného kongregace salesiánů.
(peh)