Vatikán.
Syrští křesťané budou mít brzy nového blahoslaveného, biskupa syrsko-katolické církve Flaviena Michela Melkiho, který byl umučen před sto lety při pronásledování křesťanů v tehdejší Osmanské říši. Papež František v sobotu pověřil Kongregaci pro svatořečení, aby vyhlásila dekret, který uznává jeho mučednictví. Monsignor Flavien Melki byl členem společenství sv. Efréma a byl biskupem v syrském Džeziré v dnešním Turecku. Narodil se roku 1858 a zavražděn byl 29. srpna 1915. O jeho světecké postavě a jejím významu pro syrské křesťany v souvislosti s jejich dnešním pronásledováním na Blízkém východě hovoří pro náš rozhlas postulátor beatifikační kauzy, otec
Rami Al Kabalan:
„Otec Flavien sehrál podstatnou roli při povzbuzování lidí, aby bránili svou víru ve víru událostí tehdejší doby, během pronásledování v Osmanské říši. Žil v krajní chudobě, prodal dokonce i svá liturgická roucha, aby mohl pomoci chudým v jejich bídě. Cestoval po farnostech a horlivě rozvíjel apoštolskou činnost. Pocházel ze syrsko-jakobitské rodiny, ale před svým kněžským svěcením konvertoval ke katolictví.“
Existuje nějaká zvláštní památka na mons. Flaviena?
„Existuje jedna jeho věta, která se mě vždy hluboce dotkla. Když se ho snažili obrátit na islám, říkal: Budu bránit svou víru až k prolití krve.“
Co říká jeho mučednická smrt do dnešní situace křesťanů?
„Právě v době stého výročí jeho mučednické smrti se my křesťané na Blízkém východě nacházíme téměř v totožné situaci, jsme vystaveni pronásledování, i když za jiných okolností. Proto je postava tohoto mučedníka pro nás povzbuzením, abychom také bránili svou víru a žili ji za každých okolností. Nesmíme mít strach, navzdory těžkostem, které potkávají křesťany v Iráku, Sýrii a jinde. Osobně věřím, že jeho prohlášení za blahoslaveného bude mít skutečně pro církev velmi silný význam právě v dnešní době. Postava tohoto mučedníka neumírá, ale zůstává v církvi živá v paměti věřících: všichni jsme povoláni žít mučednictví různým způsobem.“
Syrsko-katolická církev v tomto okamžiku velmi trpí …
„Ano, je to početně nejmenší církev sjednocená s Petrovým nástupcem. Útočí na nás v Iráku, v Mosulu, kde křesťanská komunita už prakticky neexistuje, také v Aleppu a nyní v Al Qaryatain, v diecézi Homs. Jsme církev, která je nejvíce zraňována! Pronásledují nás všude.“
Máte nějakou naději?
„Doufáme hlavně v to, že Pán osvítí všechny mocné tohoto světa, kteří mají v rukou moc, aby se zasadili o mír.“
Uvedl pro náš rozhlas postulátor beatifikační kauzy, otec Rami Al Kabalan.
(peh)